Darmowa dostawa już od 300zł!

Darmowa dostawa już od 300zł!

Darmowa dostawa już od 300zł!

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?

Zawartość koszyka

Koszt dostawy:
suma: 0,00 zł
Przejdź do podsumowania
Sucha vs. mokra karma dla psa? Jak dobrać odpowiedni typ pożywienia dla psa 0
Sucha vs. mokra karma dla psa? Jak dobrać odpowiedni typ pożywienia dla psa

 

Stałeś się szczęśliwym opiekunem psa? Musisz zmienić dietę swojego czworonoga? W związku z tym pewnie zastanawiasz się co lepsze dla psa — sucha czy mokra karma? Która jest zdrowsza i zapewnia prawidłowe żywienie psa? Która lepiej odpowiada potrzebom psów?

Na początku podkreślmy najważniejszą rzecz: o tym, jaka karma jest najlepsza dla psa, decyduje przede wszystkim jej skład, a nie zawartość wody. Podstawą psiej diety powinno być wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego. Ponadto odpowiednia karma jest zbilansowana — dostarcza psu wszystkich innych niezbędnych składników odżywczych poza białkiem (błonnika, tłuszczów, minerałów, witamin...). Wysokiej jakości karma pełnoporcjowa, niezależnie od tego czy morka, czy sucha, powinna być stworzona przez specjalistów w dziedzinie żywienia psów.

Czym karmić psa? Różnice, zalety i wady karm suchych i mokrych

Zacznijmy od wymienienia różnic pomiędzy tymi dwoma typami karm. Oczywistą różnicą jest poziom wilgotności — karmy suche mają wilgotność na poziomie około 10%, a mokre około 70-80%. Różnica w zawartości wody wywołuje właściwie wszystkie pozostałe różnice: w smakowitości, trwałości, strawności, poziomie przetworzenia, dopasowaniu do potrzeb różnych czworonogów.

Sucha karma dla psa

Karma sucha stała się bardzo popularna głównie przez trwałość oraz przez wygodę, którą zapewnia właścicielom. Granulki karmy suchej są zazwyczaj pakowane w duże, kilkukilogramowe opakowania — dla właściciela to wygodne, ponieważ kupując duży worek, nie trzeba często jeździć do sklepu po nowe jedzenie dla psa ani często zamawiać go w internecie. Pakowanie karmy suchej w duże opakowania jest możliwe właśnie dzięki temu, że jest wysokoprzetworzona i zawiera mało wody — jest przez to bardziej odporna na psucie się, więc otwarcie opakowania nie sprawia, że trzeba ją zużyć bardzo szybko. Warto tutaj podkreślić, że sucha karma jest „bardziej odporna” na psucie, co nie znaczy, że w ogóle się nie psuje, nie wietrzeje, nie jełczeje ani nie traci wartości po otwarciu — trwałość suchej karmy jest więc tylko teoretyczną zaletą. Jeśli stosujesz ten rodzaj karmy, pamiętaj o tym i staraj się nie kupować największych dostępnych opakowań — zdecyduj się na mniejsze, aby zachować świeżość i jakość.

Kolejną rzeczą, która może być uznana za zaletę karmy suchej, jest jej chrupkość — wiele osób twierdzi, że gryzienie twardych krokietów pomaga w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej psa. Czy to zawsze prawda? Po pierwsze — na pewno nic nie zastąpi regularnego mycia zębów psa, a po drugie — twarde granulki mogą stanowić dla niektórych czworonogów (szczególnie seniorów i tych z wrażliwymi dziąsłami) problem.

Gęstość kaloryczna — porcja karmy suchej ma małą objętość, w małej ilości granulek dostarcza psu dużej ilości kalorii. Nie można odmierzać jej „na oko”, gramatura porcji ma ogromne znaczenie.

W porównaniu z mokrą karmą suche granulki pachną mniej intensywnie, a ich konsystencja nie przypomina naturalnego pożywienia, więc ten rodzaj karmy może być mniej atrakcyjny dla pupila.

Produkcja karmy suchej wymaga zazwyczaj użycia bardzo wysokich temperatur i stosowania wielu „wypełniaczy” — zbóż, skrobi, soi — a białko zwierzęce jest do nich dodawane najczęściej w postaci mączki. W przypadku karmy suchej warto rozejrzeć się za karmami suszonymi powietrzem lub tłoczonymi na zimno, bezzbożowymi, bez konserwantów, bez mączek mięsnych.

W przypadku korzystania z karmy suchej szczególnie ważne jest pilnowanie czy pies wypija wystarczającą ilość wody!

Mokra karma dla psa

Karma mokra, dzięki wysokiemu poziomowi wilgotności, jest bardzo aromatyczna i smakowita. Dodatkowo jej konsystencja przypomina naturalny pokarm. Psiaki kochają takie pożywienie — duża część psów, mając wybór pomiędzy miską karmy suchej a karmy mokrej, z pewnością wybrałoby tę drugą. To wspaniały wybór dla wszystkich niejadków i wybrednych psów.

Karma mokra jest mniej przetworzona niż sucha. Składniki nie są poddawane działaniu ekstremalnie wysokich temperatur i ciśnienia (takich jak np. w procesie ekstruzji), karma nie musi zawierać zbóż i innych zagęszczaczy umożliwiających formowanie krokietów, składniki nie muszą być zmielone, a ponadto konserwanty nie są niezbędne, ponieważ ten rodzaj pożywienia jest przeznaczony do szybkiego spożycia po otwarciu opakowania. Dzięki temu karma mokra jest delikatniejsza dla układu pokarmowego i wysoce strawna.

Wysoka wilgotność zapewnia dodatkowe nawodnienie. To wielka zaleta, szczególnie dla psów, które mało piją oraz tych, które mają problemy z układem moczowym. Pamiętaj jednak, że mokra karma nie zastąpi dostępu do świeżej wody!

Gęstość kaloryczna — taka sama wagowo porcja karmy mokrej jest mniej kaloryczna od karmy suchej. To sprawia, że porcja karmy mokrej ma większą objętość i szybko zapewnia uczucie sytości, co jest szczególnie istotne w przypadku psów łakomczuchów ze skłonnością do nadwagi.

Delikatna dla jamy ustnej — nie podrażnia dziąseł, nie wymaga chrupania. Idealna dla starszych psów, szczeniąt, psów z chorobami przyzębia.

Trwałość produktu — tutaj wg wielu właścicieli sucha karma ma przewagę nad mokrą. Owszem, po otwarciu słoika lub puszki trzeba przechowywać ją w lodówce i szybko zużyć, ale porcja jest na tyle mała, że nie stanowi to problemu. Można też zrobić zapasy, mokra karma wcale nie wymaga od właściciela częstych zakupów — zamknięte słoiczki mogą długo stać na półce bez ryzyka utraty wartości odżywczych karmy.

Karma sucha czy mokra, a może jeszcze coś innego?

Dieta psa powinna być przede wszystkim pełnowartościowa, zbilansowana, dobrana do potrzeb konkretnego zwierzaka — organizm psa dorosłego ma inne potrzeby niż organizm szczeniaka, zdrowe psy potrzebują innego sposobu żywienia niż chore, zapotrzebowanie psa aktywnego jest inne niż „kanapowca” itd. Oprócz suchych i mokrych karm dla psa istnieje też karma półwilgotna, można wykorzystać jedzenie gotowane w domu czy dietę BARF — każdy ze sposobów karmienia psa ma swoich zwolenników i przeciwników. Wybór jest więc wysoce subiektywną kwestią. Można karmić psa metodą mieszaną, czyli podawać zarówno karmę mokrą jak i suchą. Taka dieta pozwala wykorzystać zalety obu sposobów żywienia. Trzeba pamiętać o tym, żeby w jednym posiłku nie łączyć suchego i mokrego pokarmu. Kolejność podawania, czy śniadanie jest suche, a kolacja mokra — lub odwrotnie, zależy od preferencji naszego zwierzęcia i naszego stylu życia.

Mamy nadzieję, że przedstawiona wyżej charakterystyka suchych i mokrych karm pomoże Wam zadecydować o tym, czym karmić psa. W przypadku wątpliwości co powinien jeść pies, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii lub zoodietetyka, szczególnie jeśli futrzasty przyjaciel ma specyficzne potrzeby żywieniowe lub boryka się z problemami zdrowotnymi.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium