Darmowa dostawa już od 300zł!

Darmowa dostawa już od 300zł!

Darmowa dostawa już od 300zł!

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?

Zawartość koszyka

Koszt dostawy:
suma: 0,00 zł
Przejdź do podsumowania
Jakie mięso wybrać dla psa z chorymi nerkami? 0

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jakie mięso dla psa z chorymi nerkami jest najlepsze, potrzebujemy stworzyć wstęp, który pokrótce wyjaśni, jak ważną rolę w organizmie odgrywają nerki i dlaczego rodzaj mięsa w jadłospisie czworonożnego pacjenta ma tak duże znaczenie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje w pigułce.

Nerki kojarzą się głównie z filtrowaniem krwi, wydalaniem nadmiaru wody, toksycznych substancji i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu, jednak ich praca się na tym nie kończy. Te narządy spełniają jeszcze inne ważne funkcje w organizmie psa, m.in. produkują erytropoetynę (EPO), czyli hormon stymulujący wytwarzanie czerwonych krwinek; produkują reninę, która odgrywa istotną rolę w regulacji ciśnienia krwi; pomagają zachować równowagę kwasowo-zasadową. Zdrowie nerek jest kluczowe dla zdrowia całego organizmu.

Choroby nerek niestety dotykają czasami naszych czworonożnych przyjaciół, więc każdy opiekun psa powinien mieć podstawową wiedzę na ten temat, aby móc odpowiednio zareagować, jeśli jego zwierzak kiedyś spotka się z diagnozą np. przewlekłej choroby nerek (PChN).

Ze względu na kluczową rolę nerek w utrzymywaniu homeostazy organizmu, wszystkie niepokojące objawy, które mogą sugerować problemy nerkowe, powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem weterynarii. Do takich objawów należą m.in. brak apetytu, wzmożone pragnienie, wymioty, apatia, częstsze oddawanie moczu, nieprzyjemny zapach z pyska.

W chorobie nerek nie ma miejsca na eksperymenty, trzeba zastosować leczenie i żywić psa zgodnie z zaleceniami weterynarza i/lub dietetyka zwierzęcego. Szczegółowa diagnoza to klucz do dobrania nie tylko indywidualnej farmakoterapii, ale także odpowiedniej diety, która uzupełni leczenie.

Dlaczego rodzaj mięsa w jadłospisie psa ma tak duże znaczenie? Każdy rodzaj mięsa dostarcza zwierzakowi podstawowych substancji odżywczych, ale w różnych ilościach i proporcjach, a w przypadku PChN te czynniki są kluczowe.

 

Fosfor a dieta dla psa z chorymi nerkami

Przewlekła choroba nerek może zaburzyć wydalanie fosforu z moczem, w efekcie czego stężenie fosforu w organizmie wzrasta. Taki wzrost zwiększa obciążenie nerek, pobudza przytarczyce do produkcji parathormonu (PTH), zaburza równowagę wapniowo-fosforanową. Te skutki nadmiaru fosforu we krwi mogą doprowadzić do wtórnej nadczynności przytarczyc (hiperparatyroidyzmu), zaburzenia mineralizacji kości, wapnienia naczyń krwionośnych i oczywiście do postępu choroby nerek. Właśnie dlatego należy dokładnie kontrolować podaż fosforu w diecie nerkowej dla psa.

Te informacje powinny podkreślić też, że powinno się unikać nadmiernej podaży fosforu w diecie nie tylko chorych, ale i zdrowych psów, ponieważ może ona doprowadzić do rozwinięcia choroby nerek. Należy przy tym pamiętać, że fosfor nieorganiczny jest dużo łatwiej przyswajalny od fosforu organicznego, więc może szybciej spowodować szkody. Fosfor nieorganiczny można spotkać głównie w żywności przetworzonej, w formie konserwantów, stabilizatorów itp. — z tego względu lepiej nigdy nie podawać psu wszelkiego rodzaju wędlin, nawet sporadycznie w roli przysmaków.

Całe wprowadzenie dotyczące fosforu prowadzi nas wprost do odpowiedzi na tytułowe pytanie: jakie mięso wybrać dla psa z chorymi nerkami? Dieta nerkowa dla psa wymaga zastosowania mięsa ze stosunkowo niską zawartością fosforu organicznego, a do takich mięs należy np. wieprzowina czy jagnięcina.

Chore nerki nie radzą sobie też z dużą ilością białka w diecie, ale to nie znaczy, że białko można wyeliminować lub całkowicie zastąpić czymś innym — należy karmić zwierzaka ograniczoną ilością wysokojakościowego białka. Wysokiej jakości mięso wieprzowe czy jagnięce podawane w dostosowanych do potrzeb chorego psa ilościach jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka i nie stwarza ryzyka podania zwierzakowi nadmiernej ilości fosforu.

Wybierając mięso dla psiaka z chorymi nerkami, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, z jakiego gatunku zwierzęcia pochodzi, ale też na konkretne źródło — mięso wysokiej jakości to głównie mięso pochodzące z mięśni szkieletowych, a podroby cechuje gorsza jakość i mniej odpowiedni dla chorego psa skład. Przykładowo: łopatka wieprzowa jest w porządku, a na wątrobę czy nerki wieprzowe dla psa należy uważać, chociażby ze względu na wyższą zawartość fosforu. Należy też kategorycznie unikać podawania psu mięsa razem z kośćmi, ponieważ to właśnie w nich jest najwięcej fosforu.

 

Karma dla psa z chorymi nerkami — mięso to nie wszystko

Po ustaleniu, jakie mięso może jeść pies zmagający się z chorobą nerek, należy przejść do pozostałych składników pożywienia. Ze względu na ograniczenie podaży białka w diecie wspomagającej leczenie przewlekłej choroby nerek, pokarm jest uzupełniony większą ilością warzyw. Warzywa również zawierają fosfor, dlatego je także należy dobierać rozważnie. Batat, dynia, ziemniak, marchew, korzeń pietruszki — to przykładowe warzywa bezpieczne na diecie nerkowej.

Kwasy tłuszczowe omega-3 stanowią składnik równie ważny co mięso i warzywa. Przewlekła choroba nerek często związana jest ze stanami zapalnymi, a kwasy omega-3 działają przeciwzapalnie. To ich główna, ale nie jedyna zaleta — dodatkowo mają pozytywny wpływ na skórę i okrywę włosową, wspierają układ krążenia, mają działanie neuroprotekcyjne.

Woda, woda i jeszcze raz woda. We wspomaganiu leczenia chorób nerek nie można zapominać o utrzymywaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu — z tego względu karma o wysokiej wilgotności jest lepszym rozwiązaniem niż sucha. Oprócz dostarczania psu wody w pożywieniu należy zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Karma dla psa chorego na nerki powinna być odpowiednio sformułowana i zbilansowana, aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nie powodując jednocześnie zaostrzenia dolegliwości. To właśnie dlatego domowa dieta dla psa z chorymi nerkami stanowi nie lada wyzwanie. Stosowanie odpowiedniego rodzaju mięsa i warzyw oraz wiedza o tym, jakie suplementy mogą być przydatne, to nie wszystko — należy stosować odpowiednie proporcje i utrzymywać różnorodność składników, indywidualnie dopasować jedzenie do konkretnej diagnozy… Jeśli chcesz dowiedzieć się jak gotować psu z chorymi nerkami samodzielnie, wybierz się do specjalisty w dziedzinie żywienia psów lub zasięgnij porady weterynarza.

 

Przysmaki dla psa z przewlekłą chorobą nerek

Pamiętaj, że przysmaki, choć są przeznaczone do podawania pupilom od czasu do czasu, również muszą być wliczone w dzienną dawkę pożywienia (szczególnie w przypadku chorych czworonogów). Nie tylko ze względu na kalorie, ale również zawarte w nich składniki odżywcze. Obecnie na rynku są dostępne przysmaki dla psów, które mają problemy z nerkami, więc można postawić na ten rodzaj nagród dla psa. Można też podawać psu kawałki suszonego mięsa (o niskiej zawartości fosforu), jednocześnie pamiętając o tym, że trzeba je odliczyć od głównego pożywienia. W roli przysmaków sprawdzają się też kawałki warzyw ubogich w fosfor. Jeśli skropisz je olejem z ryb morskich (z dobroczynnymi kwasami omega-3), Twój pies na pewno oszaleje na ich punkcie!

Jeśli opiekujesz się psiakiem, który zmaga się z PChN, przed wprowadzeniem nowego pożywienia (w tym smaczków) skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Zwierzaki z PChN wymagają wysoce indywidualnego podejścia.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium