Masz w planach przygarnięcie czworonożnego przyjaciela i zastanawiasz się, jaki sposób żywienia będzie dla niego najlepszy, co można dawać psu, a co nie? A może już od dawna opiekujesz się psem, ale z jakiegoś powodu chcesz zmienić jego dietę? Internet jest przepełniony informacjami na każdy temat — w tym na temat psiej diety — więc czasami trudno jest znaleźć te najbardziej wartościowe materiały.
Mnogość opinii to jedno, a to, że na dodatek potrafią być ze sobą sprzeczne, to drugi czynnik utrudniający zdobywanie rzetelnej wiedzy na temat żywienia psów. Właśnie dlatego tworzymy ten wpis i chcemy poruszyć jedno z popularnych zagadnień i odpowiedzieć na tytułowe, „kontrowersyjne” pytanie — czy psy mogą jeść surowe mięso? Mówiąc ogólnie i w skrócie, jak najbardziej, surowe mięso dla psa jest w porządku, jednak tylko wtedy, kiedy przestrzega się konkretnych zasad. Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed podaniem swojemu pupilowi surowego mięsa, zostaną przez nas omówione w następnych akapitach.
Surowe mięso dla psa — postaw bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!
Psy to względni mięsożercy, którzy potrzebują dużej ilości białka pochodzenia zwierzęcego w pożywieniu, więc mięso powinno stanowić podstawę ich piramidy żywieniowej. Choć ich układy pokarmowe mogą trawić niektóre pokarmy pochodzenia roślinnego, nie oznacza to, że mięso może być nimi zastąpione. Mięso dla psa, surowe czy nie, musi znaleźć się w każdym prawidłowo zbilansowanym jadłospisie na pierwszym miejscu. Jeśli decydujesz się na to, aby dieta Twojego czworonożnego podopiecznego była oparta na surowym mięsie, pamiętaj przede wszystkim o bezpieczeństwie!
Głównym powodem sporów na temat tego czy surowe mięso jest bezpieczne dla psa, są potencjalne zakażenia. Mięso dla Twojego czworonożnego przyjaciela musi być wysokiej jakości i pochodzić z pewnego źródła. Mięso, które nie będzie poddawane obróbce termicznej, bezwzględnie musi być przebadane, ze względu na ryzyko zakażenia bakteriami, pasożytami lub wirusami, które mogą w nim/na nim bytować.
W internecie często można spotkać informację, że surowa wieprzowina jest szczególnie niebezpieczna dla psów, ponieważ może zawierać wirus SHV-1, który wywołuje śmiertelną dla psów chorobę Aujeszkyego, zwaną też wścieklizną rzekomą. Owszem, wirus jest niesamowicie niebezpieczny i nie należy go lekceważyć (tak samo jak wszystkich innych patogenów mogących znajdować się w mięsie), dlatego jeszcze raz podkreślamy, że każde mięso podawane psu powinno być dokładnie przebadane. Jeśli nie masz pewności czy mięso przeszło odpowiednie badania — niezależnie od tego czy jest to wieprzowina, wołowina, czy indyk — nie podawaj go psu. Warto jednak wspomnieć o tym, że terytorium naszego kraju jest obecnie (od 5 czerwca 2023 r.) uznawane za obszar wolny od zakażenia wirusem choroby Aujeszkyego u świń.
Patogeny, które mogą znajdować się w surowym mięsie, mogą stanowić niebezpieczeństwo nie tylko dla zwierzaka, ale także dla ludzi, którzy dzielą z nim dom — szczególnie dla tych z obniżoną odpornością, małych dzieci, kobiet w ciąży, osób w zaawansowanym wieku. Dbając o psa, dbasz też o resztę domowników.
Mięso musi być świeże! Nie kupuj zbyt dużych ilości na raz, szczególnie jeśli nie masz możliwości ewentualnego zamrożenia jedzenia, ponieważ mięso, nawet przechowywane w lodówce, dość szybko się psuje. Jeśli mięso brzydko wygląda lub pachnie, nigdy nie podawaj go swojemu zwierzakowi, ponieważ może spowodować poważne konsekwencje, np. zatrucia.
W kwestii bezpieczeństwa należy wspomnieć też o rybach. Niektórzy opiekunowie psów, którzy karmią je surowym mięsem, stosują od czasu do czasu urozmaicenie w postaci kawałka surowej ryby. Po pierwsze — w przypadku ryb również dbamy o sprawdzone źródła i świeżość, a po drugie — sprawdzamy, które gatunki ryb są bezpieczne dla czworonogów. Niektóre ryby zawierają bowiem tiaminazę, czyli enzym, który rozkłada tiaminę (witaminę B1). Wniosek jest taki, że ryby, które zawierają tiaminazę, spożywane przez psa na surowo, mogą spowodować u niego niedobory witaminy B1.
Surowe mięso to nie wszystko!
Opiekunowie psów, którzy planują karmić swoje zwierzaki zgodnie z tzw. dietą BARF (Biologically Appropriate Raw Food), muszą zdawać sobie sprawę, że ten model żywienia wymaga niemałego zaangażowania. Poprawne żywienie surowym mięsem jest po prostu trudne — mięso, choć jest doskonałym źródłem białka, nie dostarcza wszystkich niezbędnych dla zdrowia psa składników odżywczych. Wprowadzenie takiej diety wymaga od właściciela konsultacji ze specjalistą żywienia zwierząt, bardzo dużej wiedzy, bilansowania posiłków, ważenia składników, doboru odpowiednich suplementów, dbania o różnorodność pokarmu, czasu na zakupy (aby mięso zawsze było świeże) i czasu na regularne przygotowywanie posiłków. Żywienie psa „na surowo” tak, aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, to nie tylko bezpieczne, wysokojakościowe mięso mięśniowe — to też podroby, kości, warzywa, owoce, suplementy i porządna dawka zaangażowania.
Oczywiście, BARF ma swoje zalety — opiekun ma kontrolę nad każdym składnikiem, ma pewność, że w posiłkach nie ma żadnych niepożądanych substancji. Na takie rozwiązanie często decydują się właściciele wymagających psów, wybrednych psów, psów zmagających się z alergiami. Nie można zapominać o tym, że ta opcja jest związana z dużą odpowiedzialnością.
Kiedy unikać surowego mięsa w diecie psa?
Chociaż przebadane surowe mięso wysokiej jakości będzie dobrą podstawą lub dobrym urozmaiceniem diety większości psów, istnieją wyjątki. Po pierwsze, przed wprowadzeniem zmian w diecie pupila, w trosce o jego zdrowie, skonsultuj się z weterynarzem, aby skontrolować, czy Twój pies na pewno może spożywać surowe mięso. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, nie dawaj pupilowi surowego mięsa. Niektóre psy mają wrażliwy układ pokarmowy, np. ze względu na choroby czy zaawansowany wiek — w takich przypadkach nawet niewielka ilość nieprzetworzonego mięsa może wywołać nieprzyjemne objawy ze strony układu trawiennego. Stan zdrowia ma ogromne znaczenie! Jeśli Twój psiak jest w trakcie leczenia, może zdarzyć się tak, że jedyną odpowiednią dla niego karmą będzie karma dietetyczna (np. karma przystosowana dla psów z chorymi nerkami).
Jeśli pies ma alergię na konkretne białko zwierzęce (np. mięso kurczaka), nigdy nie dawaj mu tego białka, tym bardziej w surowej postaci!
A co ze szczeniętami? Czy szczeniak może jeść surowe mięso? Surowe mięso dla szczeniaka może nie być najlepszym pomysłem, ponieważ młody organizm nie jest do końca przystosowany do spożywania i trawienia tego typu pokarmu. Szczenięta są bardziej narażone na potencjalne zakażenia, zatrucia, biegunki, wymioty itp. Od kiedy surowe mięso dla psa jest bezpieczne? Lepiej poczekać, aż zwierzak dorośnie i zasięgnąć opinii specjalisty.
Czy można dawać psu surowe mięso? Podsumowanie
Pytania takie jak „czy można dać psu surowe mięso?”, „czy pies może jeść surowe mięso wieprzowe?”, „czy pies może jeść surowego kurczaka?”, „czy pies może jeść surową wołowinę?” zalewają internet i często są podstawą sporów. W tym wpisie chcieliśmy poruszyć najważniejsze zagadnienia związane z surowym pokarmem, aby podkreślić, że decyzja o karmieniu psa surowym mięsem powinna być przede wszystkim dokładnie przemyślana.
Jeśli pies nie ma alergii, nie choruje przewlekle, jest w pełni sił i według weterynarza nie ma żadnych innych przeciwwskazań do spożywania surowego mięsa — można mu je podać. Mięso musi pochodzić z pewnego źródła, musi być przebadane i świeże. Jeżeli po wprowadzeniu surowego pokarmu zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii i/lub zoodietetyka zauważysz u swojego psa jakiekolwiek negatywne skutki zmian w diecie (np. biegunki, wymioty, ogólne osłabienie), zrezygnuj z surowego mięsa i ponownie skonsultuj się ze specjalistą.
To, ile surowego mięsa dla psa powinno znaleźć się w dziennej porcji pożywienia oraz jakie surowe mięso dla psa jest najlepsze, to sprawa indywidualna. Jeżeli planujesz karmić swojego pupila jedynie surowym pokarmem, pamiętaj o dokładnym dostosowaniu ilości i rodzaju jedzenia do jego potrzeb oraz stosowaniu suplementów. Zdobywaj wiedzę i konsultuj się ze specjalistami, ponieważ surowa psia dieta komponowana samodzielnie jest obarczona ryzykiem niedoborów i niedożywienia lub wręcz przeciwnie — dostarczenia zbyt dużej ilości poszczególnych składników, co również jest szkodliwe.
Pamiętaj, że mięso jest najważniejszym źródłem białka w diecie psa, ale podawanie go na surowo nie jest koniecznością i wymaga ostrożności. Gotowa, pełnoporcjowa, zbilansowana karma, bazująca na mięsie wysokiej jakości, pozbawiona sztucznych dodatków i zbóż, jest zawsze dobrym wyborem.