
Otyłość u psów jest coraz częściej obserwowanym problemem zdrowotnym, który może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak m.in. choroby układu krążenia, choroby endokrynologiczne, problemy ze stawami, skrócenie długości życia ukochanego czworonoga. Opiekunowie psów często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich pupil waży zbyt dużo, a tymczasem utrzymanie odpowiedniej masy ciała jest kluczowe dla jego zdrowia i dobrej kondycji.
Jak rozpoznać otyłość u psa? Co powoduje wzrost masy ciała psa? I najważniejsze — jak dobrać odpowiednią dietę, która wspomoże walkę z otyłością i pomoże pupilowi wrócić do formy? W dalszej części wpisu poruszamy najważniejsze, podstawowe kwestie związane z otyłością u psów, zapraszamy do lektury!
Jak sprawdzić, czy pies jest otyły?
Czy to nadwaga, czy już otyłość? Duża część właścicieli psów ma problem z określeniem czy ich pies waży za dużo. Przyjmuje się, że nadwaga zaczyna się wtedy, kiedy masa ciała psa jest o co najmniej 15% wyższa od optymalnej, a otyłość można zdiagnozować, kiedy ta wartość wynosi 30%. To jednak często niewiele mówi właścicielom — na szczęście istnieją inne sposoby oceny, które pozwalają w prosty sposób wychwycić początki otyłości w warunkach domowych.
Opiekunowie psów powinni znać ocenę BCS (czasami nazywaną IKC), czyli Body Condition Score (Indeks Kondycji Ciała). Nie trzeba poświęcać wielu godzin, aby nauczyć się BCS — to prosta metoda, która jest powszechnie stosowana i wymaga tylko wzrokowej i palpacyjnej oceny sylwetki zwierzaka. Korzystając z BCS wystarczy spojrzeć na psa od góry oraz od boku i porównać to, co widzimy, z obrazkiem. Później wystarczy dotknąć zwierzaka i określić czy (i w jakim stopniu) wyczuwalne są jego kości. Skala występuje w wersji 5-punktowej oraz 9-punktowej. W pierwszym przypadku idealną wagę reprezentuje wynik 3 punktów, a w drugim 5 punktów. Najlepiej jednocześnie stosować BCS i regularnie ważyć zwierzaka.
Kolejnym sposobem, który pomaga łatwo rozpoznać nadwagę i otyłość, jest obserwowanie zachowania pupila. Otyłe psy są mniej aktywne, szybko się męczą, mają trudności z poruszaniem się.
Jeśli widzisz, że Twój pies powoli traci wcięcie w talii, przestajesz wyczuwać jego żebra i obserwujesz zmiany zachowania — zgłoś problem do lekarza weterynarii.
Najczęstsze przyczyny otyłości u psów
Numerem 1 wśród przyczyn otyłości u psów jest oczywiście dodatni bilans energetyczny, czyli zbyt duża kaloryczność diety w stosunku do zapotrzebowania energetycznego zwierzaka, utrzymujący się przez długi czas. Dodatni bilans energetyczny wynika najczęściej z podawania psu zbyt dużych porcji karmy i częstego dokarmiania przysmakami bez wliczania ich w dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, w połączeniu z niewystarczającą ilością ruchu.
Istnieją też czynniki, które dodatkowo predysponują psy do rozwinięcia otyłości. Należą do nich:
-
rasa — niektóre rasy psów, jak np. labrador retriever, beagle czy jamnik, są bardziej narażone na nabywanie nadprogramowych kilogramów;
-
wiek — psi seniorzy mają wolniejszy metabolizm i są mniej aktywni;
-
kastracja i sterylizacja — w wyniku tych zabiegów spada poziom hormonów płciowych, co może powodować zwolnienie tempa metabolizmu oraz zwiększenie apetytu.
Jak dobrać odpowiednią dietę dla otyłego psa?
Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w celu odchudzenia pupila, jest wizyta u weterynarza lub dietetyka zwierzęcego, a najlepiej u obu specjalistów. Spadek masy ciała powinien być kontrolowany, a pożywienie musi być odpowiednio zbilansowane, aby nie doprowadzić do nadmiernej utraty beztłuszczowej masy ciała. Dobór diety zależy od ogólnej kondycji i zdrowia psa. Rodzaj pożywienia oraz to, w jakiej ilości będzie podawane, należy zawsze dostosować indywidualnie. Weterynarz lub zoodietetyk pomoże Ci precyzyjnie i prawidłowo obliczyć optymalną masę ciała i zapotrzebowanie kaloryczne psiaka.
Najważniejsze jest kontrolowanie kalorii. Należy stosować pożywienie o obniżonej wartości energetycznej, z mniejszą zawartością tłuszczu, ale wciąż dużą ilością wysokojakościowego białka (pomoże zadbać o utrzymanie masy mięśniowej na właściwym poziomie) i innych niezbędnych składników odżywczych. Kontrolowanie kalorii polega też na podawaniu pupilowi porcji jedzenia o odpowiedniej wielkości. Jeśli zmniejszasz porcje, pamiętaj, aby robić to stopniowo.
Jeszcze jedna kluczowa kwestia — ludzkie jedzenie nie nadaje się dla psów, często jest bogate w tłuszcze, zawiera dużo węglowodanów, jest przyprawione. Nie karm psa — szczególnie otyłego — resztkami ze stołu!
Ogranicz podaż smakołyków i pamiętaj, aby wliczać je w dzienną dawkę kalorii. Nagradzaj psa jakościowymi przysmakami, najlepiej takimi, które są stworzone z myślą o psach z nadwagą i otyłością.
Podsumowanie
Zwracaj uwagę na wygląd i zachowanie psa, regularnie sprawdzaj jego masę ciała i zabieraj go na wizyty kontrolne u weterynarza. Zwróć uwagę na wielkość porcji karmy i jakość pożywienia, nie przesadzaj z ilością smakołyków (wiemy, że czasem ciężko jest się oprzeć, kiedy piesek ładnie prosi…).
Dieta to połowa sukcesu — nie zapomnij o aktywności fizycznej! Zabieraj psa na długie spacery, zaangażujcie się razem w psi sport. Jeżeli Twój pupil lubi wodę, pływanie będzie dla niego idealną formą ruchu — w wodzie stawy są odciążone.
Dietoterapia, kontrole u weterynarza i aktywność fizyczna pomogą pupilowi wrócić do formy, abyście mogli razem cieszyć się długim, zdrowym i szczęśliwym życiem!