Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?

do kasy suma: 0,00 zł

Zawartość koszyka

Koszt dostawy:
suma: 0,00 zł
Przejdź do podsumowania
Gorączka u psa. 0
46.jpg

Kiedy Twój ukochany pupil jest zdrowy i pełen energii, czujesz się spokojny. Co jednak, jeśli coś zaburza ten spokój? Psi organizm daje pewne sygnały, świadczące o tym, że coś może być nie w porządku. Warto znać podstawy i umieć odczytywać niepokojące znaki - to może pomóc i dać ulgę, choremu zwierzakowi.

Prawdopodobnie znasz metodę, na której polega wielu właścicieli psów, aby sprawdzić, czy ich zwierzak ma gorączkę: dotknij jego nosa. Jeśli jest mokry i zimny, jest w porządku. Jeśli jest gorący i suchy, prawdopodobnie coś się dzieje. Proste, prawda? Nie ma nic złego w używaniu tego przestarzałego miernika temperatury, ale czasami jest to bardziej skomplikowane, a sam test nosa często nie wystarcza do dokładnej oceny obecności gorączki.

Jaka jest normalna temperatura psa?

W przeciwieństwie do ludzi, u których normalny zakres temperatur wynosi, od 36.4 do 37.5 stopni Celsjusza, temperatura psa jest wyższa: zakres wynosi od 37,5 do 39 C. Skoro wiemy, co jest normą, spójrzmy na znaki, które mówią nam, czy temperatura naszego pupila jest poza skalą i czy już ma gorączkę?

Jakie są objawy gorączki u psów?

Twój pies nie może ci powiedzieć, kiedy ma gorączkę, więc powinieneś zapoznać się z objawami, które mogą wskazywać na jej obecność.

Oto najczęstsze sygnały:

- czerwone oczy,

- letarg / brak energii,

- ciepłe uszy,

- ciepły, suchy nos,

- dreszcze,

- utrata apetytu,

- kaszel,

- wymioty.

Co powoduje gorączkę u psów?

Infekcja lub stan zapalny, mogą wywoływać gorączkę u zwierząt domowych, ponieważ ich ciało usiłuje zwalczyć chorobę. Jest to, swojego rodzaju, reakcja obronna. Objawy, mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne i obejmują:

- ugryzienie, zadrapanie lub przecięcie,

- infekcja ucha,

- zakażenie układu moczowego,

- zainfekowany lub ropiejący ząb,

- przewlekła choroba bakteryjna lub wirusowa,

- infekcja narządów, takich jak nerki lub płuca.

Przyczyną gorączki może być również spożycie trujących materiałów substancji takich jak:

- toksyczne rośliny,[podlinkować tekst o roślinach]

- chemia gospodarcza,

- leki stosowane przez ludzi,

- ludzkie pokarmy, które są toksyczne dla psów, w tym sztuczny słodzik, ksylitol.

Jeśli uważasz, że twój pies spożył toksyczną substancję, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem.

Szczepienia

Nierzadko zdarza się, że zwierzęta domowe (i ludzie), doświadczają nieznacznie podwyższonej gorączki 24-48 godzin po szczepieniu. Zazwyczaj nie jest to niebezpieczne i mija po upływie dnia, ale monitoruj sytuację i bądź w kontakcie z lekarzem weterynarii.

Jak zbadać temperaturę psa?

Chociaż może nie być to najbardziej przyjemna rzecz jaką ty i twój pies kiedykolwiek zrobicie razem, dokładna ocena jego temperatury może być dokonana tylko za pomocą termometru do odbytnicy(ładniej brzmi - per rectum ;) lub ucha. Istnieją cyfrowe termometry stworzone specjalnie dla zwierząt domowych. Powinieneś mieć jeden z nich, w zestawie pierwszej pomocy, który trzymasz dla swojego psa.

W przypadku termometru doodbytniczego najpierw nasmaruj końcówkę wazeliną lub olejkiem dla dzieci. Delikatnie włóż go do odbytu twojego psa, a następnie usuń go, gdy tylko otrzymasz odczyt.

Termometr douszny jest mniej inwazyjnym, a mimo to niezawodnym sposobem na zmierzenie temperatury psa. Mierzy fale ciepła podczerwonego emitowane z obszaru wokół błony bębenkowej. Termometr umieszcza się głęboko w poziomym kanale słuchowym, aby uzyskać dokładny odczyt. Termometry douszne są zwykle nieco droższe, ale twój pies doceni twoją gotowość do wydania kilku złotych więcej. Przeczytaj uważnie wszystkie instrukcje.

Kiedy wziąć psa do weterynarza

Pies ma gorączkę, gdy jego temperatura osiąga 39 stopni lub więcej. Jeśli Twój pies właśnie ma taką temperaturę i niepokojące objawy, to czas udać się do kliniki weterynaryjnej. Temperatura powyżej 41 stopni lub wyższa, może uszkodzić organy wewnętrzne zwierzęcia i może stać się nawet śmiertelna, dlatego nigdy nie czekaj, aż dojdzie do tego punktu.

Po przeprowadzeniu badania fizykalnego, lekarz weterynarii może zlecić rutynowe badania laboratoryjne, takie jak analiza moczu, morfologia krwi lub profil biochemiczny. Mogą oferować użyteczne informacje o ukrytym stanie lub infekcji. W przypadku, w którym jednak dojdzie do zakażenia, Twój pies może otrzymać leki. Konieczne może być również przeprowadzenie bardziej szczegółowych testów.

Jak zmniejszyć gorączkę psa

Aby zmniejszyć gorączkę zwierzęcia, która wzrosła powyżej 41 stopni, najpierw zwilż zimną wodą ręcznik, szmatkę - lub coś, co się do tego nada i będziesz mieć pod ręką. Następnie obłóż łapy i uszy. Kontynuuj monitorowanie jego temperatury, a gdy spadnie poniżej 40 stopni, możesz zdjąć okłady. Sprawdź, czy możesz go nakłonić do wypicia odrobiny wody. Jest to bardzo ważne - pilnuj, żeby pies się nie odwodnił! Nadal będziesz musiał uważnie obserwować swojego pupila, aby upewnić się, że jego gorączka nie powróci i rozważyć zabranie go do weterynarza, jeśli przejawia inne objawy .

Nigdy nie podawaj swoim psom (lub kotom) leków stosowanych u ludzi, takich jak np. aspiryna. Są wyjątkowo toksyczne dla zwierząt domowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium