
Główny składnik diety naszych czworonożnych przyjaciół powinno stanowić wysokiej jakości białko zwierzęce — co do tego nie ma wątpliwości. Jednak białko to oczywiście nie wszystko, zdrowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym także błonnika, witamin i minerałów. Z tego względu warzywa i owoce są wspaniałym uzupełnieniem jadłospisu psa. Ale czy wszystko, co zdrowe dla człowieka, jest bezpieczne dla zwierzaka?
Owoce dla psa i warzywa dla psa — w jakiej ilości mogą pojawiać się w diecie czworonoga?
Tak jak już wspomnieliśmy, dieta psa to przede wszystkim wysokojakościowe białko zwierzęce — pies jest względnym mięsożercą (w przeciwieństwie do kota, który jest mięsożercą bezwzględnym). Jego układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia mięsa, ale dodatek produktów roślinnych jest w jego diecie dobrym pomysłem — jednak kluczowe są proporcje i sposób obróbki. Warzywa i owoce można podawać psu jedynie jako dodatek, stanowiący maksymalnie 20% składników jadłospisu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę również na proporcje samych w sobie warzyw do owoców — owoce są zdecydowanie bardziej obfite w cukry proste, których nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia psa, dlatego wśród roślinnych dodatków do jadłospisu, to warzywa powinny być większością.
Jakie warzywa może jeść pies?
Surowe warzywa czy gotowane warzywa? To zależy. Niektóre warzywa to wspaniałe przekąski na surowo, ale inne mogą być spożywane przez psiaki tylko po obróbce termicznej (ugotowane w wodzie lub na parze). Znaczenie ma także rozmiar kąsków. Przygotowując posiłek dla psa, trzeba pamiętać, że jego układ pokarmowy może mieć pewne trudności ze strawieniem dużych kawałków surowych warzyw, a co za tym idzie — z przyswojeniem wartościowych witamin i minerałów, które się w nim znajdują. Z tego względu najlepiej warzywa gotować i rozdrabniać — to zwiększa ich strawność.
Warzywa, które warto wdrożyć do jadłospisu pupila to m.in.: marchew, dynia, batat, pietruszka (korzeń), burak, seler (korzeń), cukinia, pomidor. A co z ziemniakami? Krążą mity, że ziemniaki nie mają żadnych wartości odżywczych dla organizmu psa, że są wysoce kaloryczne i ciężkostrawne. Ziemniaki są doskonałym źródłem błonnika oraz witaminy C i witamin z grupy B — po ugotowaniu śmiało można podawać pupilowi ziemniaki. Co z ilością kalorii? Otóż ziemniak ma w 100 g jedynie około 75 kcal. Warto zaznaczyć, że warzywa psiankowate, do których należą ziemniaki, mogą zawierać solaninę — toksyczny glikoalkaloid, który spożyty w dużych ilościach może wywołać objawy zatrucia pokarmowego. Bez obaw, solanina nie jest obecna we wszystkich ziemniakach — występuje w zielonych częściach bulwy i w ziemniakach, które zaczynają kiełkować. Takich warzyw nie należy podawać psu.
Surowe warzywa również wolno podawać psu! W takiej formie bezpieczne są m.in. ogórki, marchew, pietruszka, brokuł. Ten ostatni należy do grupy warzyw kapustnych, które mogą mieć działanie wzdymające, więc nie należy przesadzać z ich ilością w psiej diecie. Surowe warzywa dla psa są idealne w roli niskokalorycznych smaczków! Dodatkowo surowe twarde warzywa, takie jak korzeń marchwi, podawane okazjonalnie w całości, dają psu satysfakcję z chrupania i wspierają higienę jamy ustnej (oczywiście nie zastępują mycia zębów!).
Czy pies może jeść owoce?
Owoce są bogate w witaminy, błonnik, antyoksydanty i minerały. Całe życie słyszymy o niezbędnej dziennej porcji owoców, którą powinno się jeść, ale czy to zalecenie dotyczy też psów? Jak już ustaliliśmy, dodatki roślinne to cenne źródło błonnika i innych substancji odżywczych w diecie psa. Ustaliliśmy także, że owoce powinny stanowić jedynie niewielkie urozmaicenie posiłków. Odpowiedź na pytanie „czy pies może jeść owoce?” brzmi więc: jak najbardziej, ale nie za dużo i nie wszystkie, ponieważ niektóre owoce, które są odpowiednie dla ludzi, zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia czworonogów.
Skupmy się najpierw na smakowitych i wartościowych owocach, które są polecane dla psiaków. Temat owoców i warzyw, których należy unikać, poruszymy w kolejnym akapicie.
Pies może jeść jabłka, gruszki, owoce jagodowe — truskawki, borówki, jagody, maliny, jeżyny. Może także jeść banany, aczkolwiek te owoce są wysoce kaloryczne i zawierają dużo cukru, więc tutaj nie należy przesadzać z ilością — kilka plasterków na deser wystarczy. Podczas upałów (oczywiście nie tylko) pies może też jeść arbuza, który oprócz smakowitości, witamin i minerałów, ma do zaoferowania lekkie chrupnięcie i wspaniale nawadnia!
Jakich warzyw i jakich owoców nie może jeść pies?
Nie wszystkie owoce i warzywa, które są cennym źródłem witamin dla człowieka, sprawdzą się w diecie psa. Niektóre z nich mogą być przyczyną zaburzeń żołądkowo-jelitowych, a nawet poważnych problemów zdrowotnych jak zatrucia.
Najpopularniejszym pytaniem w temacie owoców jest "czy pies może jeść winogrona?". Nie, psom nie wolno podawać winogron i rodzynek. Szkodliwe są także cytrusy. Warzywa, których nie należy wrzucać do miski psa to w szczególności czosnek, cebula i por. Substancje zawarte w wymienionych roślinach mają negatywny wpływ na układ pokarmowy zwierzaków, mogą uszkadzać nerki i inne narządy wewnętrzne, powodować rozpad czerwonych krwinek. Ponadto podając psu owoce, należy uważać na pestki — w pestkach jabłek, brzoskwiń, czereśni czy śliwek znajduje się amigdalina, która po rozłożeniu przez organizm uwalnia trujący cyjanowodór.
Jak widać, toksyczne produkty dla psa to nie tylko czekolada — w diecie pupila trzeba uważać na znacznie więcej. Zawsze, jeśli nie jesteś pewien, co pies może jeść, a co nie — skontaktuj się z zoodietetykiem lub lekarzem weterynarii, aby rozwiać wątpliwości.