30 sierpnia 2018

Psia komunikacja – czyli co pies ma na myśli

 

Psia komunikacja to jeden z tych tematów, które lubią płynąć jak rzeka ;) Pies okazuje swoje emocje - to fakt. Jako właściciele, dość dobrze potrafimy je zdiagnozować i określić o czym nam te cztery łapy szczekają ;) Według badań, pies w towarzystwie ludzi (tzn. w swoim stadzie), potrafi nawet się uśmiechać! Więc, jeśli wydawało Ci się, że pies się śmieje - to dobrze! Odpowiednie odebranie psich sygnałów, zdecydowanie pomaga w obopólnej komunikacji. To z pewnością uprzyjemni wasz wspólny czas i pozwoli uniknąć konfliktowych sytuacji.

 

Główne nastroje psa.

 

Istnieją 4 kluczowe nastroje, które wpływają na zachowanie psa. Są to agresja, posłuszeństwo, lęk i podekscytowanie. Czasami niektóre z tych stanów mogą się ze sobą łączyć, takie jak lękliwe zachowanie agresywne (np. kiedy przerażony pies gryzie kogoś, kto wkracza w jego osobistą przestrzeń). Innym przykładem jest podekscytowany a zarazem uległy, gdy gwałtownie macha ogonem w oczekiwaniu na ucztę. Poniżej znajduje się lista zaleceń behawioralnych, które pozwolą ci zinterpretować, co twój futrzany przyjaciel odczuwa w danym momencie.

 

„Jestem zdenerwowany i mogę ugryźć!”

 

Napięty ogon -  oznacza, że pies jest w stanie niepokoju. Podczas gdy napięty ogon, który macha może oznaczać chęć do zabawy, sztywne i wysokie pozycje ogona oznaczają, że powinieneś się trzymać z daleka.

 

Zaciśnięty pysk – wskazuje na to, że coś przyciągnęło uwagę psa. Jeśli jest to inny pies, może dojść do agresywnego zachowania.

 

Uniesione włosy na karku - czasami psy bawią się agresywnie. Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy pies jest agresywny, czy to forma zabawy, jest obserwacja włosów na plecach tuż za głową. Jeśli są podniesione i sztywne, jest to oznaką gniewu i agresji.

 

„Jestem spokojny, znam cię i ufam ci, pobawmy się!”

 

Nieruchomy ogon - pokazuje, że pies jest pasywny i zrelaksowany.

 

Odwracanie wzroku - dowodzi zaufania (zwłaszcza w stosunku do ludzi) i brak zagrożenia.

 

Odsłonięcie brzucha - wskazuje zaufanie i poddanie.

 

„Boję się, czuję się niepewnie”

 

Ogon między tylnymi łapami - kulenie ogona jest oznaką strachu lub wstydu. Jeśli pies czuje się niekomfortowo, postara się sprawić, żeby wydać się tak małym, jak to tylko możliwe, co obejmuje podwinięcie ogona między łapami.

 

Ziewanie -  jest sposobem na usunięcie wewnętrznego napięcia. Takie zachowanie może oznaczać, że pies czuje się niekomfortowo. Ten rodzaj nieśmiałego zachowania rzadko prowadzi do agresji.

 

Drżenie -  może oznaczać wszystko, od choroby do przytłaczającego podekscytowania. Po pierwsze, musisz zaobserwować, czy dreszcze są częste, czy też zdarzają się to tylko w pewnych sytuacjach. Drżenie w towarzystwie pewnych osób lub przedmiotów jest oznaką lęku lub przeszłego urazu, czy traumatycznych przeżyć, które te osoby lub przedmioty przypominają.

 

Oczy bardzo szeroko otwarte (ciało napięte) – to kolejny znak, że pies się boi.

 

Uszy przyklejone do ciała - takie zachowanie zwykle występuje w połączeniu z chowaniem ogona między nogami i jest oznaką bycia przestraszonym.

 

„Jestem podekscytowany, coś mnie zainteresowało!”

 

Ogon wysoko w górze - Ogólnie rzecz biorąc, im wyżej macha ogon, tym bardziej podniecony jest pies. Jeśli jego ciało jest napięte, oznacza to, że koncentruje się na czymś. Wysoki ogon podczas chodzenia lub zabawy jest oznaką przyjemności.

 

Energiczne machanie ogonem wprawiające całe ciało w ruch -  jest to oznaka pozytywnego podekscytowania.

 

Oczy szeroko otwarte (i ciało w ruchu) - psy uwielbiają pokazywać swoje podekscytowanie za pomocą mowy ciała, ale także za pomocą oczu. Szeroko otwarte oczy mogą oznaczać, że jest nadmiernie podekscytowany.

 

Inne zachowania.

 

Wspinanie się na kanapę – pies może wchodzić na oparcie kanapy, aby dostać się na wysokie miejsce nad tobą. Czyniąc to, próbuje ustalić pozycję autorytetu lub dominacji.

 

Skrobanie łapą po ziemi po psiej toalecie – w ten sposób pies oznacza swoje terytorium.

 

Dyszenie - pies, który dyszy, jest zmęczony lub wyczerpany; dyszenie wydala ciepło z jego ciała. Jeśli jesteś na zewnątrz w upale, znajdź trochę cienia lub weź psa do domu, aby się ochłodził.

 

Żucie - pies będzie częściej żuć, gdy jest szczeniakiem. Może to być oznaką niepokoju, ale najczęściej żucie to naturalna rzecz, którą niektóre rasy robią, aby się odprężyć i czuć się komfortowo.

 

Skakanie, żeby cię przywitać oznacza, że pies jest podekscytowany na twój widok, co jest kolejnym przejawem okazywania uczuć.

 

Zrozum, co mówi twój pies

 

Podobnie jak w przypadku ludzi, żadne dwa psy nie będą identyczne. Podczas gdy niektóre rasy są bardziej skłonne do wykazywania pewnych zachowań, tak naprawdę  wszystko sprowadza się do osobistej relacji z twoim psem. Jeśli natkniesz się na bezpańskiego psa, zawsze staraj się zachować ostrożność i pamiętać o niektórych oznakach agresywnego zachowania, aby zachować bezpieczeństwo. Kiedy już zrozumiesz, jak twój futrzany przyjaciel myśli, działa i co próbuje ci powiedzieć, zaczniesz tworzyć głębszą więź między tobą a twoim psem.

 

A ty, czy potrafisz interpretować mowę ciała swojego psa?Poleć znajomemu