18 października 2018

CIEKAWY TEMAT - CZYLI DLACZEGO PIES JE TRAWĘ?

 

Pogryzione kapcie, zjedzony zeszyt, a może wyjedzona trawa na wypielęgnowanym terenie wokół domu? Zastanawiacie się dlaczego pies czasami zjada to, czego Waszym zdaniem nie powinien? Jeśli je trawę na ogródku lub wspólnym spacerze w plenerze, a Wam wydaje się, że to powód do niepokoju, przeczytajcie uważnie poniższy tekst. To, że pies je trawę, może mieć różnego rodzaju podłoże i może na to mieć wpływ wiele czynników. Nie zawsze to oznacza coś złego. Jeśli Wasz pupil nie robi tego nagminnie, nie powinniście mieć powodu do obaw, jednak każda anomalia z tym związana powinna być sprawdzona na wizycie u lekarza weterynarii.

 

Behawioryzm?

 

To właśnie behawioryzm jest jednym z czynników, który może wpływać na tego typu psie zachowanie. Psy często jedzą trawę bądź inne zaskakujące rzeczy, ponieważ są ciekawe ich smaku lub naśladują innych przedstawicieli swojego gatunku. Behawioryzm jest częstym wytłumaczeniem niezrozumiałych dla nas sytuacji, w których nasz pupil zajada się naszymi ubraniami, kapciami a może nawet książkami. Oczywiście to się może wiązać z niepożądanymi skutkami, takimi jak ostre zatrucia pokarmowe lub biegunki, dlatego więc lepiej  unikać tego typu sytuacji i zwracać uwagę na to, co nasz psiak bierze do pyska.

 

Jeśli nie behawioryzm, to co jeszcze?

 

Kolejnym aspektem świadczącym o tym, że psy czasami lubią zajadać się trawą jest podłoże fizjologiczne lub nawet instynktowne. Ten rodzaj zachowania w tym przypadku może świadczyć o problemach gastrycznych. Jeśli pies czuje niestrawność i ma potrzebę wymuszenia wymiotów, zjada łapczywie większą ilość trawy, ponieważ drażni ona ściany przełyku i powoduje odruch wymiotny. W tym miejscu zatrzymajmy się na moment. Jeśli zauważyliście, że Wasz pupil już od dłuższego czasu je łapczywie trawę, co chwilę po niej wymiotując - koniecznie zgłoście się do weterynarza! To nie jest normalna reakcja. Pamiętajcie, że co za dużo, to niezdrowo ;) Pies często w ten sposób próbuje samodzielnie uzupełnić brakujące mikroelementy i minerały, których karma mu nie dostarcza. Może to świadczyć o podawaniu złej karmy lub potrzebie podania odpowiedniego dodatku. Kolejnym aspektem tłumaczącym to, że psy chętnie zajadają się trawą, jest jej smak, za którym Wasz pupil może przepadać, lub chęć oczyszczenia układu pokarmowego z resztek zalegającego jedzenia. Miejcie na uwadze, że trawy w niektórych miejscach mogą być nawożone, a skład nawozów może zawierać elementy, które mogą zaszkodzić Twojemu pupilowi!

 

Podsumowując, psy jedzą trawę, ponieważ lubią jej smak, bo naśladują inne czworonogi, lub chcą się oczyścić. Warto obserwować psa, jeśli to robi i być czujnym! Jeśli pies nadmiernie wymiotuje, jest to znak, że trzeba się udać na wizytę do lekarza weterynarii! Jedzenie trawy nie za każdym razem ma na celu oczyszczenie. Bądźcie czujni i śmiało idźcie na spacer! Warto wykorzystać ostatnie ciepłe dni :)
 

Poleć znajomemu