28 listopada 2018

BOGATE ŻYCIE WEWNĘTRZNE - CZYLI WSZYSTKO O ODROBACZANIU

 

Jak to jest z tym odrobaczaniem psa? Czy faktycznie jest to tak bardzo istotny i niezbędny proces, któremu musi być poddany pies? Przeczytajcie poniższy wpis, a dowiecie się co i jak. Możemy was zapewnić, że odrobaczanie psa jest równie istotne jak szczepionki. Jego regularność czy rodzaj jest kwestią, którą uzgadnia się z lekarzem weterynarii.

 

Po co to wszystko?

 

Niestety tak to już jest, że te nasze kochane futra nieświadomie lubią się z pasożytami. A skoro już tak bardzo się z nimi lubią, to warto pomyśleć o sobie: drogi właścicielu, kiedy ściskasz się ze swoim pupilem, to Tobie również te pasożyty mogą zaszkodzić. Odrobaczanie psa powinno być integralną częścią wizyt u weterynarza oraz obowiązkiem właściciela. Zastanawiacie się jakiego rodzaju to ma być obowiązek? Bądźcie po prostu świadomi zachowania Waszego zwierzaka. Po co nam właściwie to odrobaczanie? Odrobaczać należy w celu usunięcia obecnych w organizmie psa pasożytów wewnętrznych, które przez “zasiedzenie” mogą doprowadzić do robaczycy. Te, które najczęściej atakują układ pokarmowy naszych pupili, dzielimy na dwie grupy: obleńce oraz płazińce. Do grupy obleńców atakujących psie wnętrza należą glisty, nicienie, włosogłówki czy tęgoryjce, natomiast w grupie płazińców znajdziemy między innymi tasiemca psiego, krętkowego oraz bąblowcowego.

 

Po czym poznać?

 

Jak można rozpoznać, że pies ma robaki? Objawy tak naprawdę są uzależnione od tego, jakiego rodzaju pasożyty bytują w jego organizmie. Może jednak dojść też do sytuacji, w której w psim wnętrzu znajduje się kilka różnych pasożytów. Powinniście zastanowić się nad “życiem wewnętrznym” swojego pupila jeśli zauważycie, że pies jest apatyczny, unika kontaktu, jest ospały, wymiotuje lub ma biegunki, ma problemy z sierścią, ciężko oddycha lub ma podrażnienia wokół odbytu, alarmujący może być także nadmierny spadek wagi oraz brak apetytu. Objawy, które wymieniliśmy, są spowodowane aktywnym bytowaniem pasożytów w organizmie psa. Jak sama nazwa wskazuje, pasożyty czerpią jednostronną korzyść - w końcu muszą sobie zapewnić niezbędne do prawidłowego funkcjonowania (tak samo jak pies) czynniki, które niestety pobierają wprost z organizmu psa. Każdy z pasożytów również podlega przemianie materii, wydalając przy tym toksyczne dla psa składniki. Kiedy pasożyt prowadzi wygodne i dostojne życie, Wasz psiak niestety podupada na zdrowiu, dlatego warto zwracać uwagę na jego zachowanie.

 

Co z nami właścicielami?

 

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że dla człowieka pasożyty mogą być niebezpieczne: niektóre z nich mogą być przyczyną chorób tzw. odzwierzęcych czyli zoonoz. Do najgroźniejszych z nich zalicza się glisty, które mogą wywołać toksokarozę. Larwy nicienia po dostaniu się do organizmu człowieka mogą się osadzić nie tylko w przewodzie pokarmowym, ale również poza nim, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia człowieka.Odrobaczanie.

 

Odrobaczanie jest procesem farmakologicznym, który ma na celu usunięcie z organizmu psa wszelkich pasożytów. W tej sytuacji zdecydowanie sprawdza się profilaktyka. Należy uzgodnić z lekarzem weterynarii, jakiego rodzaju środkiem oraz kiedy Wasz pupil ma być odrobaczany. Na rynku dostępne są różne rodzaje specyfików odrobaczających w różnych postaciach - możecie użyć np. pasty lub tabletki. Tabletki mają bardzo szerokie spektrum działania, natomiast pasty najlepiej działają na tęgoryjce, glisty i włosogłówki. Jeśli Wasz pupil nie jest fanem tabletek i macie problem z ich podawaniem, zgłoście się do lekarza weterynarii. Można też skorzystać z preparatów typu spot-on, które są podawane w aplikatorze i zakrapla się je na skórę zwierzęcia, na której powierzchni mogą pojawić się nieproszeni goście tacy jak: glisty, włosogłówki, nicienie czy tęgoryjce. Jeśli jesteście właścicielami szczeniaka, pamiętajcie, aby jego odrobaczanie odbyło się pomiędzy 2 a 4 tygodniem. Do momentu ukończenia 6 miesiąca życia szczeniak powinien przyjmować dawki leku przeciw robakom co miesiąc, natomiast starsze psy powinny być odrobaczane przynajmniej cztery razy w roku.

 

Tradycyjnie apelujemy do Was o baczne obserwowanie swoich Pupili oraz regularne wizyty u lekarza weterynarii. W ten sposób nie tylko dbacie o zdrowie czworonogów, ale też o swoje oraz swoich bliskich.

 

 
Poleć znajomemu