Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?

do kasy suma: 0,00 zł

Zawartość koszyka

Koszt dostawy:
suma: 0,00 zł
Przejdź do podsumowania
Wapń i fosfor w diecie psa i kota. 0
124.jpg

Kochani!

Dziś odrobina wiedzy na temat wapnia i fosforu w diecie psa i kota.

Dobra dieta jest podstawą zdrowia naszych pupili. Zwracamy uwagę na ilość białka, tłuszczu oraz węglowodanów oraz jakość produktów, z których została przygotowana karma.
Równie istotne są składniki mineralne – zwłaszcza wapń i fosfor.
Te dwa składniki są ze sobą ściśle powiązane – oba odpowiadają za budowę kości i zębów u zwierząt.

Wapń jest pierwiastkiem ważnym dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego, mięśniowego i nerwowego. Jego niedobór lub zaburzone wchłanianie wapnia, prowadzić dochodzić do zaburzeń ze strony układu mięśniowego. Dodatkowo wapń opóźnia wystąpienie zmęczenia mięśni poprzez zwiększenie pobierania przez nie tlenu i skrócenie czasu potrzebnego na ich regenerację. Jest on niezbędnym składnikiem do prawidłowej pracy serca, gdyż warunkuje siłę i częstotliwość skurczów serca. Wapń jest także jednym z czynników krzepnięcia krwi, który jest odpowiedzialny za tworzenie hemoglobiny i utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Jednak podstawową funkcją wapnia to budowa zdrowych kości. Źródłem wapnia w diecie psów i kotów są głównie kości – mięso wbrew potocznej opinii nie zawiera go wystarczająco dużo. Doskonałym źródłem tego pierwiastka są też skorupki jaj.

Fosfor, obok wapnia, jest podstawowym składnikiem budulcowym kości. Wchodzi też w skład struktury kwasów nukleinowych – DNA i RNA. Dodatkowo bierze udział w procesach metabolicznych. Źródłem fosforu są mięso,ryby, jaja, nabiał oraz zboża. W diecie psa lub kota częściej może wystąpić nadmiar niż niedobór fosforu, zwłaszcza jeśli dokarmiamy pupila wędlinami lub wysoko przetworzonymi produktami mięsnymi.

W przypadku wapnia i fosforu najważniejsze są wzajemne proporcje pomiędzy nimi – powinny być one utrzymywane na poziomie 1,2:1 lub 1,25:1 u psów oraz 1,15:1 lub 1:1 u kotów. W takim przypadku możemy mieć pewność, że nie doprowadzimy do zachwiania równowagi wapnia i fosforu w organizmie, czego końcowym efektem mogłoby być miedzy innymi odwapnienie kości, ich kruchość i łamliwość lub nadmierne zwapnienie, hamujące np. wzrost organizmu.

Jeśli macie pytania lub sugestie piszcie proszę hello@dogsplate.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium