Coraz dłuższe wiosenne dni, cieplejsza aura i pokaźna dawka słońca zachęcają do podejmowania nowych aktywności i zażywania większej dawki ruchu. Wiosną nie tylko ludzie, ale również i zwierzęta odczuwają silną potrzebę spędzania czasu na świeżym powietrzu. Doskonałym sposobem na zaspokojenie tych wszystkich potrzeb jest wspólne uprawianie plenerowych sportów. Dziś dowiesz się dlaczego warto wspólnie z czworonogiem uprawiać sport, jakie korzyści z tego płyną, a także spośród jakich dyscyplin możesz wybierać.
Gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia
Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego psa.
Codzienne spacery to absolutne minimum, które powinieneś zapewnić swojemu pupilowi. Jeśli tylko oboje wykazujecie takie chęci, poza leniwymi przechadzkami zdecydujcie się na wspólne uprawianie sportu. Korzyści jakie z tego płyną, zarówno dla Ciebie jak i Twojego czworonożnego przyjaciela, są wręcz bezcenne! Przede wszystkim plenerowe aktywności dostarczają niezbędnej ilości tlenu, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu i właściwego przebiegu wszystkich zachodzących w nim procesów. Ponadto, ruch pomaga utrzymać prawidłową wagę i jest najlepszym orężem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Uprawianie sportu wpływa także na podwyższenie sprawności fizycznej jak i motorycznej tak ludzkiego, jak i psiego ciała. Wspólne ćwiczenia, dzięki produkcji endorfin czyli hormonów szczęścia, poprawiają humor i zacieśniają więź zwierzaka z opiekunem. Tyle dobra! Czy można chcieć czegoś więcej? :)
Jak wybrać odpowiednią dyscyplinę?
Snując plany o podjęciu regularnej aktywności fizycznej, którą chciałbyś uprawiać wraz ze swoim czworonogiem, nie kieruj się tylko i wyłącznie atrakcyjnością konkretnego sportu. Dyscyplinę powinieneś dobrać do Waszych możliwości w oparciu o kilka ważnych czynników. Pierwszym z nich będzie charakterystyka rasy, której przedstawicielem jest Twój przyjaciel. Każda rasa ma odmienne predyspozycje i wymagania, które objawiają się również w stopniu zapotrzebowania na ruch. Kolejnym czynnikiem, będzie indywidualny charakter Twojego psa. To Ty obserwujesz go każdego dnia, spędzasz z nim dużo czasu i z pewnością najlepiej wiesz, czy jest on wulkanem energii, czy może jednak woli spokojniejsze formy aktywności. Ostatnim ważnym kryterium, jest wiek Twojego zwierzaka. Pamiętaj, że szczeniaczki i młode psy, muszą gdzieś dać upust swojej niespożytej energii, natomiast czworonożni seniorzy mają mniej sił witalnych i nie mogą zanadto się forsować. Gdy już wiesz jakie macie możliwości, pozostaje Ci tylko dopasować do nich odpowiednią dyscyplinę sportu!
Pełen wachlarz aktywności
Możliwości jest naprawdę wiele i tylko od Was zależy co wybierzecie. By ułatwić Ci zadanie, prezentujemy najpopularniejsze dyscypliny, które możecie uprawiać wspólnie, wraz z krótką ich charakterystyką!
• Dogtrekking - to dobry sport dla początkujących. Dogtrekking jest intensywnym spacerem z psem. Do rozpoczęcia tej aktywności nie potrzebujesz praktycznie żadnego dodatkowego sprzętu. Uprawiać go można w każdych warunkach - w mieście, w górach, w lesie, czy na plaży. Pamiętaj tylko o utrzymaniu odpowiedniego tempa i rytmu spaceru.
• Canicross - czyli po prostu wspólny jogging. Sport polega na bieganiu razem, a pies może biec obok właściciela wolno lub być z nim połączony przy pomocy specjalnej uprzęży. Canicross to sport, który może uprawiać praktycznie każdy pies bez względu na rasę, wielkość, czy wiek. Należy tylko obserwować czworonoga i w odpowiedni sposób dopasować intensywność i długość treningu do jego możliwości.
• Frisbee - to niezwykle popularny sport, o którym już zapewne wcześniej słyszałeś. Na czym polega? Człowiek rzuca plastikowym dyskiem, a zadaniem psa jest go złapać w powietrzu. To idealna dyscyplina dla pełnych energii, zwinnych, szybkich i skocznych psów. Zrezygnuj z frisbee, jeśli Twój pies ma problemy ze stawami.
• Bikejoring - to odmiana sportu zaprzęgowego polegająca na ciągnięciu przez czworonoga (lub częściej grupę psów) roweru właściciela. To sport przeznaczony dla średnich i dużych psów, ponieważ minimalna waga psa który może uprawiać tę dyscyplinę to 12 kg. Przed rozpoczęciem treningów trzeba też wyposażyć się w odpowiedni sprzęt: uprząż, amortyzowaną smycz i pałąk do kierownicy zapewniający pupilowi bezpieczeństwo, a także rower, kask i okulary dla jego opiekuna.
• Agility - to psi tor przeszkód, który stawia przed psem wiele wyzwań i zaskakuje różnorodnością zadań do wykonania. Pies musi wykazać się sprawnością i zwinnością, aby bez błędów pokonać wszystkie przeszkody, które napotka na swojej drodze. Jaką rolę w tym sporcie pełni człowiek? Ma on za zadanie nawigować psa poprzez wydawanie mu odpowiednich gestów i komend.
• Taniec z psem - to dyscyplina, którą uprawia się przy dźwiękach muzyki, a poszczególne układy taneczne stanowią kompilację określonych figur i sztuczek. Można wyróżnić dwa warianty tej dyscypliny: heelwork to music oraz freestyle. W przypadku tej pierwszej, pies wykonujący taneczne elementy przez większość czasu musi znajdować się w odległości nie większej niż metr od nogi człowieka. We freestyle’u z kolei panuje pełna dowolność. Jak wiadomo tańczyć każdy może, ale tę dyscyplinę polecamy szczególnie psom, które chętnie słuchają poleceń i wykazują się ponadprzeciętną zwinnością.
Bez względu na to, jaką dyscyplinę wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem zdecydujesz się uprawiać, po treningu musisz pamiętać o uzupełnieniu niedoborów energii. Doskonale sprawdzi się w takiej roli karma Dogs Plate z linii Active. To posiłek stworzony specjalnie z myślą o aktywnych psach. Możesz być pewien, że w pełni zaspokoi on potrzeby Twojego pupila i pobudzi jego apetyt na dalsze ćwiczenia!
Mamy nadzieję, że teraz wybór odpowiedniej dyscypliny dla Ciebie i Twojego psa nie będzie już stanowił problemu. Zacznij aktywne życie już od dziś i poczuj na własnej skórze, że ruch to zdrowie i prawdziwa przyjemność. A może masz już jakieś doświadczenia związane ze wspólnymi ćwiczeniami z czworonożnym kompanem? Jeśli tak, to koniecznie daj nam znać :)