Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?

do kasy suma: 0,00 zł

Zawartość koszyka

Koszt dostawy:
suma: 0,00 zł
Przejdź do podsumowania
TRUDNE CHWILE ROZŁĄKI 0
28.jpg

Całe dnie spędzone na zabawie, wspólnych spacerach, nieustannym głaskaniu i delektowaniu się pysznymi smakołykami. W idealnym życiu pozbawionym obowiązków, pewnie właśnie tak wyglądałoby idealne życie czworonoga i jego właściciela. Byłoby spędzone na przyjemnościach i dzieleniu wzajemnej miłości. Niestety, rzeczywistość jest bardziej brutalna i przeważnie znaczną część dnia, pupil i jego ludzki przyjaciel muszą spędzić osobno. Każdy z nas musi przecież wyjść do pracy i załatwić inne ważne sprawy. Co w tym czasie robi pies? Jak postępować, gdy nie chce odstąpić nas na krok, a samotne przebywanie w domu jest dla niego bolesnym doświadczeniem? Choć to niełatwa sprawa, przy odrobinie zaangażowania i wspólnej pracy można sobie z tym poradzić. Dziś mamy dla Ciebie kilka sposobów, które pomogą złagodzić te trudne chwile rozłąki!

Pies jako zwierzę stadne

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że psy z natury są zwierzętami

bardzo towarzyskimi, które do prawidłowego rozwoju potrzebują innych czworonogów i ludzi. Zwłaszcza szczenięta bardzo szybko przyzwyczajają się do obecności swojego opiekuna, który jest dla nich gwarantem bezpieczeństwa i zaspokaja ich potrzeby związane z kontaktem socjalnym. Bierze się to z pierwotnej natury tego zwierzęcia. Tysiące lat temu, przodkowie naszych pupili czyli wilki, żyły w stadach. Dziś to Ty i Twoja rodzina tworzycie stado dla współczesnego wilka miejskiego. Psy wychowane w odosobnieniu, mające rzadki kontakt z człowiekiem i innymi zwierzętami, często wykazują różne zaburzenia, które ujawniają się w momencie zmiany ich środowiska życia. Działa to jednak także w drugą stronę. Czworonóg, który przyzwyczaił się do obecności człowieka i uzależnił się od niego emocjonalnie, również może mieć problemy ujawniające się właśnie w chwilach rozłąki.

Niepokojące sygnały

Istnieje kilka zachowań, które powinny dać Ci do myślenia i pomóc w zdiagnozowaniu tego typu kłopotów u Twojego psa. Przede wszystkim Twoją uwagę powinno zwrócić skomlenie i szczekanie, rozpoczynające się tuż przed opuszczeniem mieszkania. Taka reakcja może być chwilowa, ale może też utrzymywać się przez dłuższy czas. Aby upewnić się czy pies uspokoił się po Twoim wyjściu, możesz zawsze zapytać sąsiadów, czy nie słyszeli tego typu odgłosów. Zaniepokojony nieobecnością właściciela pupil, może też nerwowo próbować go odnaleźć przetrząsając każdy kąt mieszkania, lub drapiąc drzwi. Stres związany z rozłąką może też objawiać się u czworonogów niszczeniem rzeczy, niekontrolowanym załatwianiem się, lub problemami z apetytem. Trzeba pamiętać, że pupil robi to wszystko mimowolnie, pod wpływem stresu i w żadnym wypadku nie należy go karcić ani się na niego denerwować. Psa pod względem inteligencji i poziomu rozwoju emocjonalnego można przyrównać do kilkuletniego dziecka, więc w takich sytuacjach należy szczególnie otoczyć go miłością i poprzez ciągłą wspólną pracę dążyć do redukcji takich zachowań. W tym procesie nieoceniona może stać się pomoc psiego psychologa czy behawiorysty.

Trening czyni mistrza

Tak jak w innych dziedzinach, tak w przypadku nauki pozostawania w domu bez właściciela, najważniejsze jest systematyczne uczenie pożądanych zachowań.Najlepiej zacząć właściwie od pierwszego dnia kiedy czworonóg pojawi się w Twoim domu. Oczywiście najłatwiej jest wyrobić nawyki u szczeniaka, jednak da się to zrobić również w przypadku dorosłego psa. Jak? Przede wszystkim naucz pupila zdrowego dystansu. Czas na pieszczoty, przeplataj z chwilami samotności, kiedy dzielicie wspólną przestrzeń, jednak każde z Was zajmuje się własnymi aktywnościami. Ponadto ucząc psa zostawania samemu, rozpoczynaj od bardzo krótkich momentów rozłąki (np. początkowo wychodząc na 10 -15 minut) i stopniowo je wydłużaj. Wracając nie okazuj nadmiernych emocji - niech czworonóg zrozumie, że Twoje wyjścia i powroty to zupełnie normalna sprawa.

Zadbaj o umilacze

A co gdyby spróbować zupełnie odwrócić tok myślenia Twojego pupila? Żeby samotnie spędzone chwile, nie były dla niego traumatycznym przeżyciem, a czymś miłym na co z niecierpliwością będzie czekał? To da się zrobić, jeśli tylko zapewnisz mu odpowiednie umilacze. Zacznij od spaceru. Przed planowanym wyjściem zabierz czworonoga na dłuższą niż zwykle i pełną aktywności przechadzkę. Gdy zwierzak wyładuje swoją energię w plenerze, łatwiej będzie mu się wyciszyć i uspokoić po powrocie do domu. Być może po intensywnym spacerze utnie sobie drzemkę, a dzięki temu czas Twojej nieobecności minie jeszcze szybciej. Kolejnym sposobem, jest sprawienie psiakowi atrakcyjnych zabawek, które będziesz mu wyciągał tylko wtedy, kiedy opuszczasz mieszkanie. Piłka, gryzak, a może pluszak? Wybór należy oczywiście do Twojego pupila! Przebywający sam pies, po jakimś czasie może zgłodnieć.Warto włączyć do posiłku element zabawy i na czas nieobecności zostawić mu specjalnie do tego przeznaczoną zabawkę, wypełnioną jego ulubionymi przysmakami. Doskonałe wypełnienie gryzaków typu KONG, stanowi karma Dogs Plate. Wybierz danie najbardziej pasujące do preferencji Twojego czworonoga i pozwól mu delektować się nim również w samotności. Nie zdziw się, jeśli dzięki tym sposobom Twój pupil zacznie od Ciebie wymagać częstszych wyjść z domu.

Teraz widzisz, że przy odrobinie wysiłku i wspólnej pracy z Twoim czworonożnym przyjacielem, można zamienić samotnie spędzone chwile w pozytywne dla Was obojga doświadczenie. Mamy też nadzieję, że dzięki tym momentom rozłąki, każda spędzona razem minuta, będzie dla Was jeszcze cenniejsza :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium