Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?

do kasy suma: 0,00 zł

Zawartość koszyka

Koszt dostawy:
suma: 0,00 zł
Przejdź do podsumowania
PORANEK W WIELIM MIEŚCIE 0
20.jpg

Sen jest bardzo ważnym elementem życia każdego żywego organizmu. Człowiek powinien przesypiać około ośmiu godzin na dobę. Niestety, we współczesnym niewiarygodnie szybko pędzącym świecie, coraz mniej czasu poświęcamy na tę formę regeneracji organizmu. Bardzo wiele w tej kwestii możesz nauczyć się od zwierząt. Na pewno pamiętasz z dzieciństwa zabawę w stary niedźwiedź mocno śpi, piosenkę Aaa kotki dwa, czy porzekadło spać jak suseł. Czy kiedyś zastanawiałeś się jednak, jakim przykładem w tej kwestii mogą być psy? Ile właściwie powinny spać? I czy, tak jak u ludzi, mogą u nich występować zaburzenia snu? Właśnie tym zagadnieniom chcemy dziś szczegółowo się przyjrzeć.

W objęciach Morfeusza

Obiegowa opinia głosi, że największymi śpiochami wśród domowych czworonogów są koty. Tymczasem prawda jest taka, że psy spokojnie mogą z nimi konkurować. Jednak to jak długo śpi Twój pupil, w głównej mierze zależy od jego wieku. Szczenięta przesypiają większą część doby, bo nawet aż 18 godzin, podczas gdy dorosłemu psu wystarczy 12 godzin. Podwyższone zapotrzebowanie na sen wykazują też psy w podeszłym wieku, okresie ciąży, czy przechodzące chorobę. To ile śpi Twój przyjaciel jest również uwarunkowane aktualnie panującą porą roku i zmieniającą się długością dnia i nocy. Właśnie dlatego, jesienią i zimą gdy wcześnie zapada zmrok, psy drzemią chętniej i dłużej niż wiosną i latem.

Kolorowe sny

Podobnie jak u człowieka, u psa sen przebiega według określonych, cyklicznie powtarzających się po sobie faz. Wyróżnia się wśród nich:

  • fazę zasypiania,
  • fazę lekkiego snu,
  • fazę wyłączenia świadomości,
  • fazę snu wolnofalowego (SEM),
  • fazę snu paradoksalnego (REM).

Pewnie zadajesz sobie pytanie, czy Twój czworonóg, tak jak Ty, ma zdolność przeżywania marzeń sennych? Ależ oczywiście! Fakt ten potwierdzają badania naukowców. Sny u psów pojawiają się w fazie REM i często wywołują fizyczne objawy takie jak drżenie uszu, wąsów, mlaskanie, poruszanie łapami czy ogonem. Niestety, do tej pory nie udało się zajrzeć do psiej podświadomości i dowiedzieć się o czym śnią nasi pupile. Mamy jednak poważne podejrzenia, że gdy Twój pies oblizuje się przez sen, właśnie marzy o wypełnionych smakowitą zawartością słoiczkach Dogs Plate. Spraw mu tę przyjemność i gdy już się obudzi, zaserwuj mu któryś z przygotowanych przez nas posiłków ;) Możesz być pewien, że Twój przyjaciel się ucieszy i poczuje, że sny naprawdę się spełniają!

Problemy, które spędzają sen z powiek

Niestety, nie każdy pies śpi zdrowo i twardo jak kamień. Również wśród czworonogów zdarzają się przypadki zaburzeń snu. Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil ma w tej kwestii problemy, to w pierwszej kolejności powinieneś przyjrzeć się własnemu trybowi życia. Psy bowiem, dopasowują swój cykl dobowy do codziennej rutyny swojego właściciela. Jeśli Ty sam do późna krzątasz się po mieszkaniu, wracasz do domu w środku nocy lub zbyt późno wyprowadzasz swojego czworonoga na spacery, możesz spowodować że popadnie on w bezsenność. To jednak nie jedyna przyczyna asomii. Może ona być także powiązana z nerwicą, psią depresją, przewlekłymi stanami bólowymi, a u psich seniorów czynnikami powodującymi bezsenność są również bóle zębów, bóle stawowe i reumatyczne.

Kolejnym popularnym zaburzeniem jest narkolepsja, której symptomami są nadmierna senność i nagłe napady snu w ciągu dnia. Są one wynikiem niedoboru oreksyny - neuropeptydu wytwarzanego przez grupę komórek nerwowych podwzgórza i pnia mózgu. Niektóre rasy - takie jak pudle, jamniki, czy retrievery - są na nią szczególnie narażone. Ponadto narkolepsja może mieć podłoże genetyczne. Jeśli Twój pies zasypia podczas posiłku, czy beztroskiej zabawy, może to znaczyć, że dotknęła go ta dolegliwość. Choroba ta, jest jednak trudna do zdiagnozowania, ponieważ towarzyszące jej objawy są charakterystyczne także dla innych schorzeń (np. cukrzycy, nowotworów).

Groźną i uciążliwą dolegliwością, na którą może zapaść pies, jest też bezdech senny. Polega on na występowaniu krótkich przerw w oddychaniu, podczas gdy czworonóg śpi. Choroba ta dotyka najczęściej przedstawicieli ras, które charakteryzują się krótkimi pyszczkami (np. buldogi francuskie, mopsy, shar pei). Dolegliwości tej nie należy ignorować, ponieważ może ona zagrażać życiu, a pies u którego zostanie ona zdiagnozowana, powinien być pod stałą kontrolą weterynarza.

Jak mu pościelesz, tak się wyśpi

Oczywiście dla kondycji zwierzaka znaczenie ma nie tylko to jak długo śpi, ale też jak wygodne jest miejsce, w którym tej formy odpoczynku zażywa. Jeśli denerwujesz się, że Twój czworonożny przyjaciel najchętniej zasypia w Twoim własnym łóżku, powinieneś się zastanowić, czy przyczyną nie jest brak odpowiedniego legowiska. Jakie powinno być psie łoże idealne? Przede wszystkim dopasuj posłanie do wielkości pupila. Wybierz legowisko o takich wymiarach, by pies mógł swobodnie położyć się na boku. Jest to pozycja, w której Twój milusiński będzie mógł maksymalnie się zrelaksować i odpocząć. Aby pies poczuł się w pełni komfortowo, zadbaj też o odpowiednie usytuowanie legowiska. Ulokuj je w ustronnym miejscu, z dala od zgiełku i źródeł hałasu. Dzięki temu, Twój pies każdego dnia będzie się budził jak nowo narodzony.

Oto najważniejsze fakty dotyczące snu u psów i sposoby na zapewnienie im zdrowego wypoczynku. Mamy nadzieję, że ta wiedza i przytoczone przez nas rozwiązania, będą dla Ciebie motywacją, by jeszcze lepiej zadbać o Twojego czworonożnego przyjaciela.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium