Czym karmić kota?
Każdemu właścicielowi czy w przypadku kota - opiekunowi (niektórzy powiedzieliby, że służbie) zależy na zdrowiu i szczęściu pupila. Żywienie do podstawowy element dbania o kota.
Jeśli zastanawiamy się jaki rodzaj karmy wybrać - istnieje tylko jedna odpowiedź; mokra karma.
Dlaczego nie sucha?
Sucha karma to produkt wysoko przetworzony. Aby móc wyeksturdować chrupki niezbędna jest skrobia pochodząca głównie ze zbóż, które absolutnie nie powinny znaleźć się w kociej diecie. Na naszym rynku przeważają mocno przetworzone karmy, których podstawowym składnikiem są zboża.
Sucha karma zawiera dużo węglowodanów, kosztem białka, jej ładunek kaloryczny jest też bardzo duży w niewielkiej porcji.
Dzienne zapotrzebowanie kota na wodę wynosi około 60 ml na każdy 1 kg ciała. Koty, które spożywają pokarm mokry (barf, mokra karma lub upolowane zwierzęta) zaspokajają ponad 90% swojego zapotrzebowania na wodę. Natomiast koty, które żywią się wyłącznie suchą karmą, zaspokoją tylko około 4% zapotrzebowania na wodę. Pozostałe 96% zapotrzebowania na wodę, kot po prostu wypić czego nie zrobi, ponieważ koty nie odczuwają powszechnie rozumianego pragnienia.
Dodatkowo koty jedzące suchą karmę, mimo stałego dostępu do wody, spożywają jej o połowę mniej, niż koty jedzące mokrą karmę lub upolowane zwierzęta.
- Ilość moczu wydalana przez koty, które jedzą karmę suchą i mają dostęp do wody: 63 ml
- Ilość moczu wydalana przez koty, które jedzą karmę mokrą i mają dostęp do wody: 112 ml
Takie zaburzenie gospodarki wodnej może prowadzić do chorób układu moczowego, które są niestety bardzo powszechną kocią dolegliwością.
Dlaczego karma mokra jest lepsza?
Mokra karma jest zbliżona do tego czym koty żywią się w naturalnym środowisku. Dostarcza też odpowiednia ilość wilgoci, co jest bardzo istotnym elementem kociej diety.
Jest łatwiej trawiona i nie zalega w żołądku.
Nie oznacza to jednak, że każda mokra karma jest dobra. To skład świadczy o jej jakości. Czytając etykiety trzeba zwracać uwagę co karma zawiera. Dominować powinno mięso (nie produkty pochodzenia zwierzęcego). Dobra karma dla kotów nie powinna zawierać zbóż, roślin strączkowych, cukrów, roślin zawierających dużo skrobi, mleka i jego przetworów.
Dobór odpowiedniej karmy nie jest prosty, bo jak wie większość osób mieszkających z kotami, są one często wybredne i niechętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia.
O tym jak zmienić kotu karmę napiszemy kolejnym razem!