Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?

do kasy suma: 0,00 zł

Zawartość koszyka

Koszt dostawy:
suma: 0,00 zł
Przejdź do podsumowania
Jak okazywać uczucia czworonogom?
6.jpg

Nie bez powodu mawia się, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Mimo wielu różnic, łączy nas z nimi niezwykła, międzygatunkowa relacja. To właśnie z naszymi czworonogami przeżywamy niezwykłe chwile i dzielimy zarówno radości, jak i smutki. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że tak jak innym bliskim, chcemy okazywać swoim pupilom czułość i miłość, którymi je obdarzamy. Jednak czy wiesz, w jaki sposób sygnalizować psu swoje uczucia? Czy przytulanie jest na to najlepszą metodą? Warto poruszyć ten temat, zwłaszcza dzisiaj, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przytulania

Relacja na wagę złota
Naukowcy od lat prowadzą badania, dotyczące relacji na lini pies - człowiek. Ich wyniki pokazują szereg korzyści płynących z tego rodzaju kontaktu, któremu można przypisywać wręcz terapeutyczny charakter. Zarówno więź emocjonalna jak i kontakt fizyczny, taki jak głaskanie zwierzęcia, przebywanie w jego towarzystwie czy właśnie przytulanie, mają zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Testy przeprowadzone w 2002 roku wykazały, że właściciele psów mają niższe tętno i ciśnienie krwi w stosunku do osób, które psa nie posiadają. Dodatkowo posiadacze czworonogów są mniej podatni na stres, a także mają niższy poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Są to pozytywy wynikające ze wzmożonej aktywności fizycznej i codziennych spacerów, które dla właściciela zwierzaka stają się zdrową koniecznością. Ponadto przebywanie w towarzystwie psa wpływa pozytywnie na układ immunologiczny, hormonalny i kondycję psychiczną człowieka. Jak zatem widać, posiadanie merdającego ogonem przyjaciela to najlepsze antidotum na wszelkie choroby, a także recepta na długie i szczęśliwe życie.

Trudna sztuka przytulania

Decyzja o tym, czy powinieneś przytulać swojego czworonoga, w głównej mierze uzależniona będzie od charakteru Twojego zwierzaka. Jeśli wiesz że to lubi, a nawet sam dopomina się o czułości, szturchając Cię swoim mokrym nosem, to oczywiście nie musicie sobie odmawiać tej przyjemności. Inaczej sytuacja ma się jednak w przypadku, kiedy nie znasz zwierzaka, lub gdy znajduje się on w stresowej sytuacji. Musisz pamiętać o tym, że psy nieco inaczej postrzegają rzeczywistość i interpretują poszczególne gesty. To co dla Ciebie jest oznaką miłości, u czworonoga może wywołać niepokój i zdenerwowanie, a w skrajnych sytuacjach nawet wyzwolić agresję. Dla własnego bezpieczeństwa powinieneś się wystrzegać krępowania obcego zwierzaka w mocnym uścisku, przygniatania go, konfrontacji wzrokowej, czy zbliżania swojej twarzy do jego pyska.

Zagubiony w miejskiej dżungli- przytulać czy nie przytulać?
Szczególną sytuacją jest ta, kiedy napotykasz psa bez opieki w przestrzeni miejskiej. Dla Ciebie pewnie naturalnym odruchem było by go zatrzymać, przytulić i uspokoić. To nie jest jednak najlepsze wyjście, ponieważ musisz pamiętać, że dla Was obojga jest to nowa i nieznana sytuacja, która rodzi napięcie i sprzyja błędnej interpretacji intencji drugiej strony. Dużo lepszym wyjściem będzie podjęcie następujących kroków:

  • Gdy zwierzak nie ucieka i pozwala do siebie podejść, ostrożnie zbliż się do niego i spróbuj zapewnić mu bezpieczeństwo. Nie musisz posiadać przy sobie smyczy. Jej substytutem może być pasek, szalik a nawet Twoja własna dłoń, którą uchwycisz psią obrożę. To bardzo ważne, bo miejskie ulice są bardzo ruchliwe, a zagubiony i oszołomiony pies może nie zwracać uwagi na pojazdy,
  • sprawdź czy pies ma podpisaną obrożę albo adresówkę - dzięki informacjom na niej zapisanym, będziesz mógł skontaktować się bezpośrednio z jego właścicielem i dostarczyć zgubę bezpiecznie do domu,
  • jeśli pies nie posiada adresówki, powinieneś zawiadomić odpowiednie służby (Straż Miejską lub lokalne schronisko dla zwierząt), bądź zabrać zwierzaka do najbliższej lecznicy. Tam lekarz weterynarii będzie mógł sprawdzić, czy pies nie posiada wszczepionego chipu, który pozwoli ustalić personalia jego właściciela,
  • zrób czworonogowi zdjęcie. Bez względu na to, czy znalezione przez Ciebie zwierzę trafi pod opiekę schroniska, czy Ty zdecydujesz się nim tymczasowo zaopiekować, możesz na własną rękę kontynuować poszukiwania jego właścicieli. Zdjęcie psiaka wraz z krótkim opisem sytuacji i miejsca w którym go znalazłeś, możesz udostępnić w mediach społecznościowych lub na lokalnych portalach informacyjnych. Dobrym pomysłem będzie również przygotowanie tradycyjnych ogłoszeń, które rozkleisz po okolicy.

Nadrzędną zasadą, o której powinieneś pamiętać zawsze, jest jednak to byś nie robił nic na siłę. Jeśli pies jest agresywny, bądź ucieka, ogranicz się się jedynie do zrobienia mu zdjęcia (z bezpiecznej odległości) i zawiadom odpowiednie służby. Nigdy nie pozostawaj jednak obojętny na los samotnie błąkających się zwierząt. Bez Twojej interwencji, mogą one zrobić sobie krzywdę, lub być zagrożeniem dla otoczenia.

Jak sam widzisz, przytulanie psa to sprawa nie łatwa. Okazując uczucia czworonogom powinieneś wykazywać się rozwagą i bacznie obserwować ich reakcje. Nie należy z tego rezygnować, choć jak wiadomo przytulanie to zajęcie równie przyjemne, co wyczerpujące. Wszelkie niedobory energii Waszych czworonogów pomogą uzupełnić nasze karmy, które zaspokoją głód i oczekiwania nawet najbardziej wymagających psich przylep. Jedno nie podlega jednak wątpliwości: ze względu na nieocenione korzyści i czystą przyjemność jaka płynie z tulenia ukochanego zwierzaka, Międzynarodowy Dzień Przytulania powinniście wraz ze swoim pupilem obchodzić każdego dnia w roku!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium