Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Darmowa dostawa już od 200zł!

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?

do kasy suma: 0,00 zł

Zawartość koszyka

Koszt dostawy:
suma: 0,00 zł
Przejdź do podsumowania
Cukrzyca u psa.
162.jpg

Cukrzyca, o której często mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej występującej u ludzi, dotyka również psy.

Przyczyny choroby to najczęściej nieprawidłowości w produkcji lub wydzielaniu insuliny. Insulina odpowiada za transport glukozy z krwi do komórek. Dzięki niej tkanki dostają potrzebną do prawidłowego funkcjonowania energię. Pies chory na cukrzycę nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania komórek na cukier, czyli glukozę. Komórki są niedożywione i pracują coraz mniej efektywnie. W konsekwencji pies dużo je, ale chudnie, bo cukier nie jest odprowadzany z krwi do tkanek. Hiperglikemia, czyli wysoki poziom glukozy we krwi, narasta i pies staje się narażony na niebezpieczne powikłania choroby.

Pierwsze objawy cukrzycy.
Naszą uwagę powinny zwrócić takie symptomy jak: wzmożone pragnienie; zwiększone oddawanie moczu; utrata masy ciała; zwiększony apetyt; słodki, owocowy zapach z jamy ustnej; odwodnienie organizmu, kolejnymi objawami mogą być bolesność w okolicy jamy brzusznej; włosy pobawione blasku, szorstkie z tendencją do przerzedzeń; ospałość, niechęć do aktywności fizycznej i zabawy; nawracające infekcje skóry i uszu oraz zmętnienie oczu (zaćma), która pojawić się może już po kilku miesiącach choroby.

Na cukrzycę narażone są w szczególności psy otyłe, starsze, nieaktywne fizycznie, niekastrowane suczki oraz ciężarne, a także psy obciążone genetycznie ryzykiem wystąpienia tej choroby. Za rasy bardziej narażone na cukrzycę uznaje się maltańczyki, jamniki, yorki, samojedy, pudle czy shih tzu.

W medycynie weterynaryjnej w przypadku wystąpienia u psa cukrzycy, stosuje się terapię insuliną. Jedynie regularne podawanie insuliny hamuje rozwój i łagodzi objawy choroby. Dobrze „prowadzony” pies cukrzyk, może cieszyć się komfortowym życiem przez wiele lat. Musimy jednak liczyć się z tym, że będziemy insulinę podawać psu do końca jego życia.

Ale sama insulina to nie wszystko. Potrzebna będzie też regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta. Należy wprowadzić stałe pory karmienia, w zależności od częstotliwości podawania psu insuliny. Posiłek powinien być podany zawsze o tej samej porze i powinien być skorelowany z podawaniem leku. Nie wskazane jest również podawanie przekąsek pomiędzy posiłkami. Niezbęde jest wprowadzenie do codziennej rutyny zwiększonej aktywności fizycznej, oczywiście adekwatnej do wieku i stanu zdrowia naszego pupila.Również skład posiłku powinien zostać dostosowany do nowych okoliczności. Dieta powinna być wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa, a węglowodany zawarte w karmie powinny mieć możliwie niski indeks glikemiczny. Jeśli sami gotujemy psu, musimy szczegółowo skonsultować dietę naszego pupila z weterynarzem. Bardzo ważnym aspektem leczenia cukrzycy jest też równoczesne leczenie nadwagi i otyłości u psów.

Z gamy karm Dogs Plate, w przypadku cukrzycy można podawać psu Light, Adult i Senior. Wszystkie zawierają dużo białka oraz ograniczona ilość węglowodanów. Dodatkowo Light i Senior są niskokaloryczne, co pomaga w walce z często występującą u psów cukrzyków nadwagą.

Pamiętaj, że zmianę karmy czy zmianę diety u chorego psa należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem weterynarii.

Jeśli pojawią się pytania dotyczące diety czy naszych produktów prosimy o kontakt na : hello@dogsplate.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium