
Czy pies może mieć cukrzycę? Niestety, cukrzyca, o której często mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej występującej u ludzi, dotyka również psy.
Cukrzyca u psów jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się wykraczającym poza normę poziomem glukozy we krwi. Jest to wynik zaburzeń w produkcji insuliny (powodujących całkowity brak lub niedobór insuliny) lub zaburzenia reakcji na insulinę w organizmie psa. Insulina, hormon wytwarzany przez trzustkę, odgrywa kluczową rolę w regulacji poziomu glukozy we krwi.
Przyczyny choroby to najczęściej nieprawidłowości w produkcji lub wydzielaniu insuliny. Insulina odpowiada za transport glukozy z krwi do komórek. Dzięki niej tkanki dostają potrzebną do prawidłowego funkcjonowania energię. Pies chory na cukrzycę nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania komórek na cukier, czyli glukozę. Komórki są niedożywione i pracują coraz mniej efektywnie. W konsekwencji pies dużo je, ale chudnie, bo cukier nie jest odprowadzany z krwi do tkanek. Hiperglikemia u psa, czyli wysoki poziom glukozy we krwi, narasta i pies staje się narażony na niebezpieczne powikłania choroby.
Przyczyny cukrzycy u psów
Należy zacząć od tego, że wyróżniamy dwa podstawowe typy cukrzycy — typ I i typ II. Mówi się również o cukrzycy typu III, czyli tzw. cukrzycy wtórnej, która rozwija się jako następstwo innych chorób (np. chorób endokrynologicznych takich jak nadczynność kory nadnerczy czy niedoczynność tarczycy). U naszych psich przyjaciół w znakomitej większości diagnozowana jest cukrzyca typu I, czyli cukrzyca insulinozależna. Do rozwoju choroby dochodzi w wyniku niszczenia komórek β trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Przyczyną zanikania komórek β są najprawdopodobniej procesy autoimmunologiczne.
Cukrzyca typu II ma swoje początki w insulinooporności — polega to na tym, że komórki w ciele psa nie są wrażliwe na działanie insuliny, więc mechanizm regulowania poziomu glukozy we krwi za sprawą tego hormonu jest nieskuteczny. Występowanie cukrzycy typu II u psów jest rzadkie.
Czynniki takie jak nadwaga, brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta mogą zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy u psów, dlatego ważne jest, aby dbać o zdrowy styl życia naszych czworonożnych przyjaciół.
Za wysoki cukier u psa — objawy, czyli pierwsze oznaki cukrzycy
Jeśli chodzi o pierwsze objawy cukrzycy, naszą uwagę powinny zwrócić takie symptomy jak: nadmierne pragnienie (polidypsja); zwiększone oddawanie moczu (poliuria); utrata masy ciała; zwiększony apetyt; słodki, owocowy zapach z jamy ustnej; odwodnienie organizmu, kolejnymi objawami mogą być bolesność w okolicy jamy brzusznej; włosy pobawione blasku, szorstkie z tendencją do przerzedzeń; ospałość, niechęć do aktywności fizycznej i zabawy; nawracające infekcje skóry i uszu oraz zmętnienie oczu (zaćma), która pojawić się może już po kilku miesiącach choroby.
Na cukrzycę narażone są w szczególności psy otyłe, starsze, nieaktywne fizycznie, niekastrowane suczki oraz ciężarne, a także psy obciążone genetycznie ryzykiem wystąpienia tej choroby. Za rasy bardziej narażone na cukrzycę uznaje się maltańczyki, jamniki, yorki, samojedy, pudle czy shih tzu.
Diagnostyka cukrzycy u psa
Pierwszym sygnałem, który może sugerować diagnozę cukrzycy u psa, jest wywiad z właścicielem psa i wystąpienie w nim wymienionych w poprzednim akapicie objawów, natomiast w celu potwierdzenia diagnozy lekarze weterynarii zlecają badania laboratoryjne. Badania biochemiczne oraz morfologiczne są kluczowe dla określenia stężenia glukozy we krwi psa, oraz sprawdzenia ogólnego stanu organizmu zwierzaka i funkcjonowania jego narządów wewnętrznych.
Przeprowadza się również badania moczu, ponieważ w przebiegu cukrzycy stężenie glukozy we krwi może być na tyle wysokie, że przekroczony zostaje tzw. próg nerkowy i nerki nie są w stanie odfiltrować glukozy, co prowadzi do wystąpienia cukromoczu. Obecność glukozy w moczu zwiększa także prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji bakteryjnych układu moczowego — badania moczu mają na celu również diagnostykę w tym kierunku. Często zlecane jest również badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, w celu oceny stanu trzustki oraz wątroby. Wczesne wykrycie cukrzycy jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zapobiegania powikłaniom.
Powikłania cukrzycy u psa
Cukrzyca u psów może powodować powikłania, takie jak m.in.: wspomniane wcześniej infekcje układu moczowego, zapalenie trzustki, zaćma, neuropatia, retinopatia, choroby nerek. Powikłaniem może być również wystąpienie hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi. Hipoglikemia może doprowadzić m.in. do nietypowego zachowania psa, osłabienia zwierzaka, drżenia mięśni lub drgawek. Do hipoglikemii dochodzi najczęściej kiedy insulina dla psa jest podana w zbyt dużej ilości lub w wyniku podania prawidłowej dawki insuliny, ale zbyt małej ilości pokarmu.
Nieleczona cukrzyca u psa powoduje wystąpienie przewlekłej hiperglikemii i cukrzycowej kwasicy ketonowej, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia czworonoga i może spowodować jego śmierć. Wczesne wykrycie i leczenie cukrzycy może pomóc zapobiec tym powikłaniom i zapewnić psu długie i zdrowe życie. Regularne wizyty u lekarza weterynarii i monitorowanie stanu zdrowia psa są kluczowe dla skutecznego zarządzania chorobą.
Leczenie cukrzycy u psów
W medycynie weterynaryjnej w przypadku wystąpienia u psa cukrzycy, stosuje się terapię insuliną. Jedynie regularne podawanie insuliny hamuje rozwój i łagodzi objawy choroby. Dobrze „prowadzony” pies cukrzyk, może cieszyć się komfortowym życiem przez wiele lat. Musimy jednak liczyć się z tym, że będziemy insulinę podawać psu do końca jego życia. Warto zaznaczyć, że insulina jest podawana w postaci iniekcji — insulina dla psa w tabletkach niestety nie jest dostępna.
Ale sama insulina to nie wszystko. Potrzebna będzie też regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta. Należy wprowadzić stałe pory karmienia, w zależności od częstotliwości podawania psu insuliny. Posiłek powinien być podany zawsze o tej samej porze i powinien być skorelowany z podawaniem leku. Nie wskazane jest również podawanie przekąsek pomiędzy posiłkami. Niezbędne jest wprowadzenie do codziennej rutyny zwiększonej aktywności fizycznej, oczywiście adekwatnej do wieku i stanu zdrowia naszego pupila. Również skład posiłku powinien zostać dostosowany do nowych okoliczności. Dieta powinna być wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa, a węglowodany zawarte w karmie powinny mieć możliwie niski indeks glikemiczny. Zastanawiasz się co gotować dla psa z cukrzycą? Jeśli sami gotujemy psu, musimy szczegółowo skonsultować dietę naszego pupila z weterynarzem. Bardzo ważnym aspektem leczenia cukrzycy jest też równoczesne leczenie nadwagi i otyłości u psów.
Z gamy karm Dogs Plate, w przypadku cukrzycy można podawać psu przede wszystkim karmę Diabetic, a także Light, Adult i Senior. Wszystkie zawierają dużo białka oraz ograniczona ilość węglowodanów. Dodatkowo Diabetic Light i Senior są niskokaloryczne, co pomaga w walce z często występującą u psów cukrzyków nadwagą. Pamiętaj, że zmianę karmy czy zmianę diety u chorego psa należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem weterynarii.
Jeśli pojawią się pytania dotyczące diety czy naszych produktów prosimy o kontakt na : hello@dogsplate.com
Jeśli zastanawiasz się, jaki jest koszt leczenia cukrzycy u psa, ile kosztuje insulina dla psa, gdzie wstrzykiwać insulinę psu, jakie są rokowania i ile żyje pies z cukrzycą — wszystkich tych informacji udzieli Ci lekarz weterynarii.