
Biegunka u psa jest jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych pojawiających się u naszych czworonożnych przyjaciół. Choć często jest krótkotrwała i ustępuje samoistnie, czasami może stanowić zagrożenie dla zdrowia psa lub być objawem poważniejszych chorób wymagających interwencji lekarza weterynarii. Co może wywołać biegunkę u psa? Kiedy natychmiast zabrać pupila do weterynarza? Pies ma biegunkę — co robić? To właśnie na te pytania odpowiadamy w dalszej części tekstu.
Rodzaje i najczęstsze przyczyny biegunki u psa
Biegunka u psa polega na oddawaniu stolca ze zwiększoną częstotliwością, przy czym kał jest jednocześnie luźny lub wręcz wodnisty i może mieć zwiększoną objętość. Jeśli chodzi o rodzaje biegunek, to klasyfikacja jest dość rozbudowana. Biegunka może być ostra, przewlekła, zakaźna, niezakaźna (np. wynikająca z nietolerancji pokarmowej), pierwotna (wynikająca z choroby jelit), wtórna (mająca źródło poza obrębem przewodu pokarmowego, np. w chorobie endokrynologicznej), powstająca w jelicie cienkim, powstająca w jelicie grubym... Lekarz weterynarii stawia rozpoznanie na podstawie badania klinicznego i szczegółowego wywiadu z opiekunem psa, czasami zleca też badanie kału, aby wykluczyć/potwierdzić obecność pasożytów.
Na szczęście biegunka często ustępuje samoistnie na przestrzeni 1-2 dni, a podczas jej trwania ogólny stan psiaka nie odbiega szczególnie od normy — zwierzak nie jest odwodniony, nie pojawiają się wymioty czy podniesiona temperatura ciała. Problem pojawia się w momencie, kiedy występują wymienione przed chwilą objawy towarzyszące, psiak nie chce jeść i pić, biegunka przechodzi w stan przewlekły. Wtedy lekarze zlecają więcej badań, np. badania krwi i badania obrazowe (RTG, USG itd.), aby jak najszybciej ustalić przyczynę i ustabilizować stan psa.
Co może powodować biegunkę u psów? Przyczyną może być nagła zmiana karmy, zjedzenie zepsutego pokarmu, zatrucia, stres i silne emocje, nietolerancje i alergie pokarmowe, infekcje bakteryjne i wirusowe, pasożyty w przewodzie pokarmowym, choroby przewodu pokarmowego psa oraz inne choroby przewlekłe (np. choroby trzustki).
Kiedy należy odwiedzić lekarza weterynarii?
Samo wystąpienie biegunki powinno zapalić w głowie właściciela czerwoną lampkę i dać sygnał do obserwacji zwierzaka, ale są sytuacje, w których wizyta u weterynarza powinna odbyć się jak najszybciej. Objawy, które sugerują konieczność natychmiastowej wizyty u weterynarza to:
-
obecność krwi w kale
-
ostra biegunka, której towarzyszą wymioty (bardzo duże ryzyko szybkiego odwodnienia)
-
gorączka, apatia, osłabienie
-
widoczne odwodnienie (suchy język i błony śluzowe, cofnięte gałki oczne, apatia)
-
długotrwały brak apetytu
-
przewlekła biegunka
Wizyta u weterynarza powinna odbyć się jak najszybciej także wtedy, kiedy biegunka występuje u szczeniaka, psiego seniora lub psa, który cierpi na choroby przewlekłe.
Kiedy i jak można leczyć biegunkę domowymi sposobami?
Jeśli pies jest w dobrej ogólnej kondycji, nie wymiotuje, nie jest apatyczny, odwodniony itd., można podjąć się domowej próby zatrzymania biegunki. Bezpiecznymi środkami na rozwolnienie dla psa są np. węgiel aktywowany, preparaty z glinką kaolinową, probiotyki i prebiotyki. Można też zastosować jednodniową głodówkę (pamiętając o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej wody!). Jeśli po zastosowaniu tych metod stolec psa jest mniej wodnisty i rytm wypróżnień się normalizuje, można włączyć lekkostrawne pożywienie, podając psu małe porcje. Dieta przy biegunce psa powinna być lekkostrawna (np. chude mięso, karmy weterynaryjne dla psów z problemami pokarmowymi) i mieć ograniczone porcje jeszcze przez kilka (3-4) dni po ustąpieniu rozwolnienia.
Jeśli domowe sposoby leczenia biegunki nie działają, stan psa zmienia się na gorszy, pojawiają się inne niepokojące objawy towarzyszące biegunce (np. biegunce towarzyszą wymioty) — czas na konsultację z lekarzem weterynarii.
Jak zapobiegać biegunkom u psa?
Biegunka może być objawem poważnych chorób, jak np. zapalenie trzustki, zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, choroby wątroby, niedoczynność kory nadnerczy, krwotoczne zapalenie jelit... W takich wypadkach zapobieganiem biegunce jest leczenie choroby, która ją powoduje. Najważniejsze jest dbanie o zdrowie i regularne badanie psa.
Biegunka często wynika z błędów żywieniowych popełnianych przez opiekuna — temu zdecydowanie można zapobiec. Odpowiednia dieta jest kluczowa — nie podawaj pupilowi resztek ze swojego talerza, zapewnij mu wysokojakościową karmę pełnoporcjową, jeśli żywisz psa domową dietą — skomponuj ją we współpracy z dietetykiem zwierzęcym. Jeśli zauważasz, że pies źle reaguje na konkretny rodzaj pokarmu lub dany składnik pokarmowy, wyeliminuj go z jego jadłospisu. Podejrzewasz alergię pokarmową? Przeprowadź dietę eliminacyjną zgodnie z zaleceniami weterynarza.
Jeśli zmieniasz psu dietę lub rodzaj karmy, nie rób tego gwałtownie. Układ pokarmowy psa musi mieć czas na adaptację. Dbaj o higienę misek psa, regularnie wymieniaj wodę.